ריבלין ב"חורבה": נבנה בי-ם בכל מקום ובכל זמן

יו"ר הכנסת בטקס חנוכת "החורבה" בשלישית: "החורבה היא תשתית הציונות, ונותנת לה השראה. אין ציונות בלי ציון ובלי ירושלים"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באדר תש"ע

ריבלין ב"חורבה": נבנה בי-ם בכל מקום ובכל זמן-ערוץ 7
ריבלין

נוכח הקריאות הגוברות להפסקת הבניה בבירה, אומר הערב באירוניה יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, במעמד חנוכת בית הכנסת "החורבה": "חורבה זו, שנמצאת מעברו של הקו הירוק; העומדת בטבורו של הרובע היהודי, שאף הוא מצוי כידוע מעברו של הקו הירוק; המשקיפה אל הכותל מהערבי, השוכן גם הוא, נכון, מעבר לקו הירוק - היא אבן דרך בתולדות שיבת העם היהודי לציון".

ריבלין, הנואם המרכזי בטקס חנוכתו מחדש של בית הכנסת "החורבה" ברובע היהודי בירושלים, אמר עוד: "סיפורה של חורבה זו הוא זעיר אנפין של כל הוויתנו היהודית, של כל קורות האומה הישראלית ששבה לארצה. אין ציוֹנות בלי ירושלים. ואם בעת הזו לא נאמין באמת ובתמים, שאין צודק יותר מאחיזתנו בירושלים, שאין מוסרית יותר מזכותנו לבנות בירושלים כולה, במזרחה ובמערבה, בכל עת ובכל זמן - אנו עלולים להביא כליה ,חלילה, על אחיזתנו בארץ כולה".

יו"ר הכנסת עמד על משמעותו העמוקה של בית הכנסת ושל בנייתו בשלישית: "לאחר שהחריב בשנית את המקום הזה בשנת 48', הודיע המפקד הירדני ש"בפעם הראשונה מזה אלף שנים, לא נותר ברובע היהודי אף לא יהודי אחד ולא נותר בניין אחד שלא חרב, ועל כן, שיבת היהודים בלתי אפשרית היא  לעולם.  והנה אנחנו שבים ובונים אותה, בשלישית, ואם נידרש חלילה, נשוב ונבנה אותה ברביעית ובחמישית - בין אם תהיה בתוך קו מדיני כזה או אחר, בין אם תהיה תחת גזרה כזו או אחרת ובין אם יקום מי שיאסור עלינו לבנותה - ננהג, כפי שנהגו אבותינו, שמסרו נפשם על הקמת החורבה ובניין ירושלים, גם בימים, שבהם הייתה גזרת הקפאה, לא לתשעה חודשים, כי אם למאה שנים".

יו"ר הכנסת עמד על הקשר האישי שלו למקום: סב אמו, הרב יוֹשָׁע ריבלין, שהיה מבוני שכונות ירושלים שמחוץ לחומות, היה גם בין החונכים את בנין החורבה בשנית, לפני כ-150 שנים, ב – 1864. "החורבה היא זעיר אנפין של כל הווייתנו היהודית. בימים אלו של אמונה רפה בצדקת הדרך, החורבה הזו היא חומת אמת וצדק, מול אלו שמבקשים, מבית ומחוץ, לקעקע את אחיזתנו כאן, בירושלים השלמה, הבנויה והניבנית", חתם ריבלין.