רבה הראשי של העיר רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, אשר חנך אתמול את בית הכנסת החורבה בירושלים מתרגש עד כדי דמעות בראיון מיוחד לערוץ 7 ומקווה כי חנוכת בית הכנסת היא צעד נוסף לקראת בניין בית המקדש, "הייתי בהרבה אירועים מקודשים אבל לבוא לאירוע כזה זה משהו שקשה לתאר. כבחור ישיבה זכיתי להתפלל בחורבה עוד קודם שנחרבה, ואני זוכר שהיינו באים להתפלל שם, ואיזה צער היה לראות את החורבן האיום והנורא, והנה לפני תשע שנים אני מקבל מכתב ממשרד השיכון, הרב יצחק כהן היה אז השר, והוא זה שיזם את שיקום החורבה וביקשו ממני לעמוד בראש הוועדה של שיקום החורבה. שאלתי את מורי ורבי, הרב אלישיב שליט"א, והוא שאל אותי האם אני חושב שאוכל לשמר את החורבה כמו שהיא הייתה והשבתי לו שכן, ההחלטה שלנו הייתה שנשקם את החורבה במתכונתה וכך נעשה".

הרב קוק מציין כי החורבה מסמלת את הכמיהה לגאולה, "למה קוראים לבית הכנסת החורבה, רבה של ירושלים הקודם, מרן הרב צבי פסח פראנק זצ"ל, היה מביא את הגמרא שמספרת במסכת ברכות שר' יוסי הלך פעם בדרך ונכנס לחורבה כדי להתפלל בלי שיפריעו לו הולכי דרכים, אליהו הנביא עמד בפתח החורבה ושמר, כשר' יוסי עמד לצאת שאל אותו אליהו הנביא מה שמעת, הוא ענה, שמעתי בת קול שאומרת אוי לבנים שגלו מעל שלחן אביהם, אמר לו אליהו הנביא בכל פעם שישראל מתפללים ואומרים אמן יהא שמא רבא, בת קול יוצאת ואומרת אוי לבנים שגלו מעל שלחן אביהם, לכן כשר' יהודה החסיד הגיע לארץ לפני שלוש מאות שנה הוא רצה לבנות את בית הכנסת החורבה מחדש".

הרב קוק מקווה שבית הכנסת יהיה יותר מסתם מרכז מבקרים, "שהמקום הזה יהיה מקום של תפילות ולימודים, צריך גם לארח שם קבוצות לימודיות ושכל אדם שיכנס לשם אני בטוח לא יצא אותו אדם כמו שנכנס. גם חיילים יוכלו לבוא וללמוד שם, זה צריך להיות מרכז השפעה ולא מוזיאון, לא ראיתי שמישהו התקרב ליהדות מסיור במוזיאון ישראל, אנחנו רוצים שאנשים ישתנו אחרי שהם יכנסו לחורבה. הרב של ירושלים הקודם, הרב זו'לטי זצ"ל, אמר תמיד בעניין החורבה שקדושתן של האבנים עומדת גם כשבית הכנסת חרב.,וכשיבואו ויבנו את החורבה ייקחו את אותן האבנים ויבנו את אותו בניין וכך נעשה. כותל המזרח של בית הכנסת עשוי מאותן האבנים. הגאון מוילנה אמר לתלמידיו כשתעלו לארץ תלמדו על החורבן ואח"כ יבנה המקדש. כששאלתי את הרב אלישיב אם לקבל את התפקיד הוא אמר לי קודם תדאג לבנות את החורבה ואחר כך נזכה לראות גם את בניין בית המקדש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו