הפלסטינים תובעים בעלות על ביה"כ החורבה

משפחה פלסטינית מתכוונת לפנות לבית המשפט בתביעה לקבל לידיה את שטח בית הכנסת החורבה בעיר העתיקה בטענה שהופקע ממנה שלא כדין.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ג' בניסן תש"ע

הפלסטינים תובעים בעלות על ביה"כ החורבה-ערוץ 7
החורבה

בית הכנסת 'החורבה' נחנך השבוע מחדש בהשתתפות אלפי אנשים ובהם יושב ראש הכנסת, שרים ואישי ציבור. יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, קרא באירוע בעודו דומע דברים שכתב סבה של אמו ביום חנוכת בית-הכנסת בפעם השנייה לפני 145 שנה. הוא הוסיף כי "חורבה זו, שנמצאת מעברו של הקו הירוק; העומדת בטבורו של הרובע היהודי, שאף הוא מצוי כידוע מעברו של הקו הירוק; המשקיפה אל הכותל המערבי, השוכן גם הוא, נכון, מעבר לקו הירוק - היא אבן דרך בתולדות שיבת העם היהודי לציון".

בצד הפלסטיני אינם מתרגשים מהרקע ההיסטורי היהודי של המקום וכבר נערך לקרב משפטי להשבת המקום לידי "הבעלים החוקיים" שהיא משפחת אל-בשיתי הטוענת שהוא היה ברשותה מאז 1880. דר' סובחי שועייב אל-בשיתי אומר לאתר הרשמי של חמאס (18 במרץ 2010), כי המשפחה מנהלת מאבק עם ממשלות ישראל לדורותיהן על החזרת רכוש המשפחה ב'שכונת אל-שרף' (הרובע היהודי) ובכלל זה החלקה עליה נמצא בית הכנסת אשר הופקעה בצו צבאי ב-1968. אתר חמאס מציין, כי בידי בשיתי  מסמכי בעלות עות'מאניים וירדניים.

בשיתי הסביר, כי החלטת שר האוצר הישראלי בשעתו לא אפשרה להגיש ערעור על החלטת ההפקעה בנימוק של צורכי ציבור, אלא לשאת ולתת על פיצוי בתקופה של חודשיים מרגע ההפקעה. לדבריו, החלטת ההפקעה מקיפה 116 דונמים המסומנים בצבע כחול במפה הנמצאת בעירייה והיא כוללת שטחים של משפחות בשיתי, עלמי, חוסייני, ג'אעוני ועוד. הוא מתכוון לפתוח מחדש את הנושא מבחינה משפטית לאחר שפנה בשנת 2004 לבית משפט ישראלי בבקשה שיפסיקו את השיפוץ, בטענה שזה שטח בבעלותו שהפך לווקף איסלאמי של המשפחה.

עוד טען, כי סבו חסן בשיתי רכש ב-1880 חלקת האדמה עליה מוקם בית הכנסת לאחר שהוא נשרף והקהילה היהודית לא יכולה הייתה לשפצו והיא מכרה אותו לשיח' חוסיין מוחמד בשיתי. מאז שנות השישים שלח המוחת'אר הישאם בשיתי מכתבים למלך חוסיין, למלך חסן השני ויאסר ערפאת ובית הדין הבינלאומי בהאג, כדי שיבטלו את ההחלטה על ההפקעה וימנעו את הבניה בשטח. לאחר מותו של בשיתי מנסים נציגי הווקף של המשפחה להחזיר את רכושם בדרכים שונות. בשיתי קרא לרשות הפלסטינית, לממשלות ירדן ומרוקו, לארגון הועידה האסלאמית, לליגה הערבית, לארגוני זכויות האדם ולקוורטט להתערב בפרשה על מנת לאלץ את ישראל להחזיר את הרכוש שהופקע בעיר העתיקה לידי המשפחות הפלסטיניות.