אילוסטרציה
אילוסטרציהפלאש 90

אגף הגריאטריה במשרד הבריאות ממליץ בתקופת החגים על אשפוז במוסד סיעודי, לקשישים הנמצאים בביתם בקהילה. מדובר בתכנית חדשה של האגף המיועדת לקשישים במצב של הזנחה עצמית.

את המונח 'מצב של הזנחה עצמית', מצב אליו נקלעים קשישים פעמים רבות, רואים במשרד הבריאות כמצב בו קיימת ירידה תפקודית (פיזית ומנטלית),  דכאון, בדידות חברתית, חוסר יכולת להתמודד עם ריבוי מחלות וריבוי תרופות ודפוסי אישיות שהקצינו עם הזיקנה. 

דוברת משרד הבריאות, עינב שימרון–גרינבוים, מציינת כי ידוע כי, קיימת סכנה לבריאותם ולחייהם של הקשישים המזניחים  עצמם. ביניהם ישנם קשישים המסרבים ביודעין לקחת תרופות או לקבל טיפול רפואי, סיעודי ואחר, יש ביניהם גם קשישים  המסרבים לשתף פעולה עם הגורמים המטפלים, ואספנים שחיים בתנאים סביבתיים קשים ומבודדים מהסביבה.

לדבריה מטרת התוכנית, לתת מענה מוסדי מיידי לצרכי הקשיש, לאפשר לו ולבני משפחתו פרק זמן להערכת המצב ולבניית תוכנית טיפול מתאימה עבורו. לתת מענה ולמנוע בדידות בתקופת החגים הידועה כתקופה רגישה לאנשים בודדים ומוגבלים.

במסגרת התוכנית יתאפשר אשפוז מיידי למספר שבועות, במוסדות סיעודיים ברישיון משרד הבריאות, המשתתפים במכרז הסיעודי ולהם גם מחלקה לתשושים.

התוכנית שהוכנה במשרד הבריאות, מיועדת לקשישים סיעודיים ותשושי נפש. קשישים שאינם סיעודיים יכולים לפנות למשרד הרווחה , להם יש תוכנית מקבילה.

השהייה ניתנת חינם ללא השתתפות עצמית של הקשיש ו/או בני משפחתו. במידה ויוחלט על אשפוז קבוע, ייערך ההליך הרגיל לאשפוז סיעודי. הסדרת האשפוז באמצעות המחלקות לחולים כרונים בלשכות הבריאות המחוזיות.

התוכנית תחילה תופעל בשני מחוזות: במחוז חיפה לקראת חג הפסח. במחוז ירושלים  תוך חודש.