מזכ"ל האו"ם. באן קי מון
מזכ"ל האו"ם. באן קי מוןפלאש 90

במשרד החוץ מביעים תמיהה על כך שעדיין לא הוסכם על מועמד שיחליף את פרופ' גבריאלה שלו בתפקיד שגריר ישראל באו"ם.

שגריר ישראל לשעבר באו"ם ד"ר יהודה לנקרי מציין כי מדובר בתפקיד מפתח, "המשימה באו"ם היא קשה ביותר, הם תמיד ממררים את חיינו, ואנחנו זקוקים שם לאדם שיש לו את מירב התכונות והכישורים כדי לעשות את עבודת הנמלים ולפתח קשרים עם כמה שיותר מדינות".

הוא מבהיר כי חשוב לשמר את הקשר המיוחד עם בעלות בריתנו במועצת הביטחון של האו"ם, "במועצת הביטחון יש חמישה עשר חברות ומתוכם חמש קבועות וארה"ב היא בעלת זכות וטו שמאפשרת לשמור על כך,שלא יוטלו עלינו סנקציות אנחנו חייבים לשמר את הקשר הזה".

לנקרי משוכנע כי גם בממשל אובמה יהיו קוים אדומים שלא יחצו, "יש הבדלי דגשים בין ממשל זה לממשל אחר, אני התחלתי עם קלינטון אך עם כל ידידותו הייתה תמיד דאגה , אצל בוש העסק היה מאוד ברור, הטלת הווטו הייתה תמיד נשק מרתיע כלפי יריבי ישראל, כיום בעידן של אובמה הממשל עדיין לא אכזב אותנו, אך אין לדעת עד כמה זה ימשך, ברור לי שבסוגיות כבדות משקל המדיניות המסורתית כלפינו תשמר".

הוא אינו רואה פסול בעובדה ששגריר ישראל באום, זה מינוי פוליטי, "ברשימת השגרירים מאז אבא אבן ועד שלו אתה מגיע למסקנה שברוב המקרים כל השגרירים היו מינויים פוליטיים כל ממשלה חפצה במינוי שנראה לה מתאים, גם בנימין נתניהו חיים הרצוג ויורם ארידור היו כולם מינויים פוליטיים באו"ם, טבעי שממשלה תרצה לשנות מינוי בהתאם להשקפותיה".