לקראת יום העצמאות ה-62 של מדינת ישראל ביקשנו מסדרת אישים מרחבי העשייה הישראלית לציין רגע או אירוע, אישי או כללי, המהווה עבורם חיבור והתקשרות לישראליות. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין ופרופ' שלום רוזנברג מוצאים בעלייתם ארצה את הרגע הזה.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מתחבר באופן מיידי לרגעי עלייתו ארצה. הרגעים הללו "חיברו אותי בצורה החזקה ביותר".

"גדלתי כנער יהודי בן למשפחה ציונית בבואנוס איירס בארגנטינה. התודעה שלי התגבשה במהלך ימי ההמתנה שקדמו למלחמת ששת הימים ואז הגיע הנס של הניצחון על אלה שביקשו להשמידנו. צפינו איך צה"ל מתגבר ומשחרר את ישראל המערבית. שנתיים אחר כך מטוס אל על מביא אותי אל הארץ. זה רגע שקשה לתאר את עוצמת הרגש שבו".

את התחושות ההן לוקח דיין כמעט ארבעים שנה קדימה ומוסיף: "אני חושב שבשנה האחרונה הפעילות שהייתה לי הזכות ליטול בה חלק, שמערת המכפלה וקבר רחל לא יישארו מחוץ לרשימת אתרי המורשת, היא מהמעשים החשובים ביותר שעשיתי. כששואלים מה ישראלי בעיניך, יש מי שעונה אבטיח קר מול השקיעה אבל את זה יש גם בריוויירה הצרפתית. רק חברון והקשר למורשת, להיסטוריה וליהדות יכולים להחזיק את הישראליות האמיתית שלא תהיה כמו עלים ברוח אלא מחוברת בשורשיה לקרקע שלנו. לכן אני רואה במהלך הזה שהיתה לי שותפות בו תרומה לישראליות האמיתית".

על כל אלה חותם דיין את דבריו ואומר: "ביום העצמאות אני מזיל דמעה. זה ממש לא מובן מאליו שאנחנו זוכים להיות חלק מדור התקומה היהודית".

 

"רגע ההתחברות – רגע העלייה לארץ... הייתי בעננים"

רגע העלייה לארץ הוא גם עבור הפרופ' שלום רוזנברג רגע ההתחברות אל הישראליות ועבורו אין דבר טבעי מכך.

"רגע ההתחברות שלי לישראליות הוא רגע העלייה לארץ. הייתי אז רווק צעיר שעלה לבדו לארץ. הייתי בעננים... כל מה שבא אחר כך היו רגעים יפים, רגעים בעייתיים או איומים אבל המהפך הגדול היה הרגע הזה של העלייה לארץ".

"רגעים אלה של עלייה הם רגעי הגאולה מהגלות, מאותם חיים כפולים מאותה סכיזופרניה בין שני עולמות. אני מנסה לתאר לנכדי ולאחרים לא פעם את הרגע הזה אבל קשה להם להבין את התחושה כשפתאום אני ברחוב שאינו גויי עוד. פתאום אין את הדואליות הזו של החיים. פתאום השפה מסביב היא עברית ויש לי קומוניקציה עם כולם. אני אח של כולם. העובדה הזו שהכול כאן מתנהל בעברית הקסימה אותי", הוא אומר וכמעט ניתן לשמוע אותו שוב מתרגש עם עלות זיכרונם של אותם רגעים.

 

"עמדתי על המסלול עם דמעות בעיניים"

יו"ר חטיבת 'מנהיגות יהודית' בליכוד, משה פייגלין, רואה כאירוע המחבר אותו אל הישראליות אירוע משפחתי בו עלה קרוב משפחתו לארץ:

"זו הייתה קבלת פנים לקרוב משפחה שעלה לארץ במסגרת 'נפש בנפש'. עמדתי אז על המסלול כשדמעות בעיני. בעיני הקטע הזה מתאים להגדרת החיבור לישראליות. באותו רגע כל הבעייתיות הישראלית נדחקת הצידה אל מול הסולידאריות שמאפשר קיומה של מדינת ישראל".

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו