לקראת יום העצמאות ה-62 של מדינת ישראל ביקשנו מסדרת אישים מרחבי העשייה הישראלית לציין רגע או אירוע, אישי או כללי, המהווה עבורם חיבור והתקשרות לישראליות.

יו"ר 'הבית היהודי', שר המדע פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, מתחבר לישראליות בשיעור מיוחד אותו הוא מעביר מדי שנה בערב יום הזיכרון.

"זהו שיעור שאני נותן בליל יום הזיכרון מזה למעלה מעשרים שנה בבית משפחה שכולה, אח של בעלת הבית נפל במלחמת יום כיפור. השיעור מוקדש לזכר הנופלים ואנחנו עוסקים בו בגבורתם של הנופלים, במורשת ובהיבטים תורניים של יום העצמאות. עולות סוגיות כמו תיקון חטא המרגלים, חיוב אישה לעלות לארץ, יסודות הכוח והגבורה של העם והנופלים, למסירות הנפש. עולות שאלות של הבדל בין ציונות מכוח לציונות מרצון והתחברות. אנחנו כורכים את הכל בשיעור הזה שמשתתפים בו רבים מחברי ואיתם בני משפחות השכול".

"הרגע האישי לראשונה מול הכותל"

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, רואה כנקודת החיבור שלו עם הישראליות רגע אחד, שעתיים שלוש אחרי שנחת מכבש המטוס בישראל. היה זה הרגע בו הגיע לכותל המערבי.

"הרגע שבו נגעתי בכותל המערבי היה רגע ההתחברות האולטימטיבית. לא רגע הנחיתה בנמל התעופה ולא קבלת הפנים אלא דווקא הרגע האישי הזה. ההמונים היו עדיין מאחורי אבל המגע עם הכותל המערבי הוא שחיבר אותי אל הישראליות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו