מזהיר. אורלב
מזהיר. אורלב פלאש 90

"בעת האחרונה רבו רפי הדעת וחלשי הערכים שהגיעו לפוסט ציונות", כך אמר היום יו"ר ועדת החינוך והתרבות, זבולון אורלב, בישיבת הוועדה שעסקה ביישום חוק בנימין זאב הרצל, "פוסט ציונות היא חתירה תחת אושיות הדמוקרטיה וקיום המדינה. אני מצר על חולשת התנועה הציונית העולמית בהנחלת ערכים ציוניים. גם מערכת החינוך שלנו, לדורותיה, לא מילאה את תפקידה. בשל חילוקי דעות ערכיים בחברה הישראלית, מערכת החינוך בחרה לשחק ב'ניוטרל'. המחדל הזה הגיע לשיאו בהכרעה הבלתי ראויה שלא להעדיף תנועות נוער ציוניות".

"המשנה הציונית היא הבסיס לקיומנו כאן", הוסיף יו"ר הועדה ח"כ זבולון אורלב, "אם אזרחי מדינת ישראל אינם מחוברים למעשה הציוני, אז בצדק ישאל את עצמו הישראלי הצעיר מה הוא עושה פה".

בישיבת הוועדה התברר שסך התקציב העומד לרשות המועצה הציבורית להנצחת זכרו של בנימין זאב הרצל עומד על 580,000 ₪, והוא זהה בדיוק לתקציב ממנו נהנות 3 מועצות הנצחה נוספות – להנצחתם של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, להנצחת מורשת ז'בוטינסקי ולהנצחת השר לשעבר זאבי (גנדי). "התקציב מבטא את ההתייחסות לנושא", אמר חבר הכנסת לשעבר אילן שלגי, שיזם בזמנו את חוק בנימין זאב הרצל, "אין לי כל הסתייגות באשר להנצחתם של אישים אחרים, אבל הרצל הוא א-פוליטי, הוא מעל כולם. גם ז'בוטינסקי היה מעריץ שלו".

ח"כ עינת וילף (עבודה) חלקה על שלגי בעניין זה: "הרצל הוא מאד פוליטי", טענה, "אין כאן מחלוקת בין ימין לשמאל אלא בין המרכז הציוני לשולי החזון הציוני משני צדדיו. הסיפור של הרצל קריטי גם להסברה בעולם. התקבע הנרטיב של מדינת ישראל ככפרה על השואה. נשכח מקומה של הציונות כביתה של תנועת ההשכלה, כיעדם של יהודים שהחליטו לקחת את גורלם בידיהם. משנתו של הרצל היא אחד הנכסים הגדולים שלנו בבואנו אל מול הדור הצעיר בעולם היהודי. את כל תקציב משרד ההסברה הייתי לוקחת לקידום הסיפור הזה".

צבי צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית ביקש להמחיש עד כמה כתביו של הרצל רלוונטיים ואקטואליים והקריא דברים שכתב הרצל, בהם הוא מזהיר מפני הצפת מדינת ישראל בעובדים זרים: "ניסיונות למשוך לארץ עבדי עמל לא יהודים על ידי תעשיינים פורצי גדר".

"הוועדה מודאגת מהעדר משאבים ראויים ליישום החוק וקובעת שהעדר תשתית ערכית של המשנה הציונית היא חתירה תחת אושיות המדינה ופוגעת בלגיטימציה של היותה יהודית ודמוקרטית", סיכם יו"ר הוועדה ח"כ זבולון אורלב. "הוועדה קוראת להגדיל את התקציב ב-2011 ולאפשר למועצה למלא את חובתה על פי חוק".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו