פיאד
פיאדפלאש 90

 סלאם פיאד, מפגין ביטחון רב בדרכה של הרשות הפלסטינית להקים מדינה עצמאית ובהפיכתה של ירושלים המזרחית לבירתה. בועידת ירושלים שארגנה המחלקה לענייני ירושלים של אש"ף ואוניברסיטת אל-קודס (26 באפריל 2010) אמר פיאד, כי ירושלים היא ה"קיבלה" (בדומה למעמד מכה אליו מכוונים המוסלמים את תפילתם) של המפעל הלאומי הפלסטיני ומפתח השלום עבור האנושות.

"למרות מסע ההתנחלות חסר התקדים העובר על ירושלים וכפיית העובדות בשטח, אנו בטוחים כי ירושלים, בזכות ההתלכדות של עמנו ושאר הכוחות הטובים, הצדק והשלום, תשיג את החירות שלה, תהיה בירה של פלסטין ותשיב את מקומה בהגנה על הציביליזציה האנושית וערכי הדו קיום בין בני האנוש", אמר פיאד. לדבריו, העולם כולו מאשר,כי "אל-קודס אל-שרקיה (ירושלים המזרחית) היא חלק בלתי נפרד מהאדמה הפלסטינית הכבושה מאז 67' וחלק בלתי נפרד ממדינת פלסטין שאנו פועלים להקמתה, ועל כולם לדעת כי אל-קודס היא סמל השלום באזור".

פיאד האשים את ישראל בחתירה להוציא את ירושלים המזרחית מהמרחב הפלסטיני ומהמו"מ בניגוד מוחלט לחוק הבינלאומי ומקור הסמכות של תהליך השלום. בתגובה לכך, אמר פיאד, הפלסטינים יגבירו את המאמצים להשלמת בניית מוסדות התשתית של מדינת פלסטין בכל האדמות הפלסטינית הכבושות מ-67', בהם שטחי C בבקעת (הירדן) ומעבר הגדר, ובראש ובראשונה בירושלים המזרחית. הוא ציין, כי במקביל לבניית המוסדות יימשך "המאבק העממי בדרכי שלום" על מנת לעורר את הכוח הפנימי הטמון בפלסטינים ולתמוך במאבק המדיני שמוביל אש"ף.

הפתרון לבעיית ירושלים צריך להתבסס, לדברי פיאד, על החלטות המוסדות הבינלאומיים והחוק הבינלאומי על יסוד גבולות 67' והתנגדות לשינוי כלשהו בגבולות אלה באופן חד צדדי. הוא הזהיר, כי המשך המצב הקיים והמדיניות הישראלית הנוכחית לא יביא ביטחון ויציבות לישראל ולאזור.