לאסור את הבורקה
לאסור את הבורקה

חברת הכנסת מרינה סולודקין דוחה את הביקורת המושמעת כלפיה מאז העלתה את הצעתה לאסור לבישת בורקה ורעלות על ידי נשים. "במאה העשרים ואחת אין מקום לכך שיכפו במדינת ישראל על נשים, ולא משנה מאיזו דת, ללבוש ברוקה או כל כיסוי אחר לכל הפנים".

סולודקין מזכירה את החוק הצרפתי וההולנדי, חוק הקיים גם במדינות נוספות ואוסר לבוש שכזה. "החוק הזה נכון גם למדינת ישראל".

סולודקין אינה מקבלת את הטענה ולפיה הנשים העוטות בורקה עושות זאת מרצונן החופשי. "אני גדלתי בברית המועצות וגם שם אמרו תמיד שכולם תומכים במנהיג אחד ומצביעים למפלגה אחת מרצונם החופשי. במדינה לא דמוקראטית אומרים שהאישה רוצה את זה. זכותי שלא להאמין לזה".

בדבריה מדגישה סולודקין את היות הבורקה פוגעת בשוויון בין המינים. "יש לחברה זכות לומר שהיא לא משלימה עם זה ולא מקבלת את האופנה הזו", היא אומרת ומזכירה את התרבות הסינית שכפתה על נשים להכניס את כפות רגליהן לסד עץ כדי שתישארנה קטנות "במאה העשרים עצרו את הדבר הזה", ואת התרבות ההודית שהורתה על אלמנות לשרוף עצמן עם עצמות גופת בעליהן "אחרי שהודו קיבלה עצמאות הדבר הזה נאסר".

לטעמה ממש כמו אופנות אלה שנאסרו יש לנהוג גם בבורקה ובכיסויי הפנים האחרים. "כל עוד הבורקה וכיסויי העיניים לא נפוצים אנחנו חייבים לאסור את זה".

סולודקין מוסיפה ומספרת כי בעקבות הצעתה הגיעו אליה פניות לאסור כיסויי פנים גם על גברים ובכך יימצא גם פתרון לסוגיה הביטחונית הכרוכה בכך.

באשר לסוגיה הביטחונית מציינת חברת הכנסת סולודקין כי גם סעיף זה כלול במניעים להצעת החוק שלה, אולם הפן החברתי הוא הבולט והחשוב יותר. "ההיבט הביטחוני חשוב והכרחי אבל לא הוא המרכזי אלא השוויון והחירות. לאישה בבורקה אין חירות. אישה בבורקה לא יכולה להיות מורה או רופאה אלא רק מחבלת..."

לדבריה הצעתה זוכה להתעניינות מהעולם ובכוונתה להעלות את ההצעה לאחר קידומה בכנסת גם בפני האו"ם על מנת לנסות ולקדם חוק בינלאומי. לפי שעה פנתה סולודקין לחברת הכנסת חוטובלי, יו"ר הועדה למעמד האישה, כדי שזו תקיים דיון מיוחד בהצעה ובו ישמעו ביקורת ועמדות שונות בסוגיה טרם גיבושה של הצעת החוק שכבר נכתבה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו