השר אהרונוביץ':
"עלייה בידויי האבנים בבירה"

השר לביטחון פנים קובע כי אמנם יש עליה בכמות יידוי האבנים והבקת"בים בבירה אך כבישי סילוואן פתוחים בפני כולם.

תגיות: בית יהונתן
שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באייר תש"ע

"עלייה בידויי האבנים בבירה"-ערוץ 7
יידויי אבנים בבירה בסימן עליה
פלאש 90

בתשובה לשאילתה דחופה שהגיש חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי), בנושא התפרעויות רעולי פנים ערביים באזור כפר סילוואן שבירושלים, הודה השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כי אכן יש עליה במספר הפרות הסדר באזור.

"בחודשים האחרונים יש עליה ניכרת בכמות ידויי האבנים וובקבוקי תבערה ע"י רעולי פנים באזור סילוואן, ומחוז ירושלים פועל כדי למנוע אותם", אמר אהרונוביץ'. הוא הדגיש כי למרות הפרות סדר אלו – "אין כל מניעה לנסוע בכל כבישי ירושלים בכלל ובכבישי סילוואן בפרט".

השר ציין כי במקרה שבנושא השאילתה, בו הזיקה קבוצת רעולי פנים מכוניתו של אחד מתושבי העיר, נעצרו שלושה חשודים. אחד מהם שוחרר מאחר והיה מתחת לגיל העונשין, וכנגד השניים האחרים הוגשו כתבי אישום.

חה"כ אריאל הוסיף וביקש שהשר ידאג שדרכי הגישה בעיר העתיקה יהיו פתוחים ביום ירושלים גם לצעדת ה"ריקודגלים", בניגוד לכוונת המשטרה לסגור את שער שכם ושער האריות בפני החוגגים. השר אהרונוביץ' השיב כי טרם התגבשה החלטה בנושא וכי היא תתקבל רק לאחר שהמשטרה תיפגש עם מארגני האירוע ובכללם חה"כ אריאל, ובהתאם לצרכי הביטחון של כלל תושבי העיר.

כאן המקום להזכיר את עדותם ביומן ערוץ 7 של תושבי הבירה שנקלעו למארבי אבנים, מוטות ורעולי פנים.

על אחד המקרים שאירע בג'אבל מוכאבר בליל העצמאות סיפר ברוך הלר: "ראיתי שיש התקהלות אבל עברנו אותה בשלום. כשהגענו לציר שבין ג'אבל מוכבר לסילוואן ראינו רכב של מג"ב והייתי בטוח שהם כבר טיפלו במהומה שהייתה כאן ומה שאנחנו רואים, בין השאר גם עגלה בוערת במרחק חמישה עשר מטרים משם, אלו רק השאריות שנותרו מהמהומה. אבל אז הגענו לקטע דרך צר שבו יכול רק רכב אחד לעבור. זו נקודה שאי אפשר להסתובב בה ובנקודה הזו אני רואה כשלושים או ארבעים רעולי פנים סביבנו. הורדתי את הכיפה מיד. פתחנו את החלון וצעקנו אליהם בערבית שיתנו לנו לעבור... מישהו שנראה היה כמו המנהיג שלהם אמר שאי אפשר לעבור וצריך לעשות פרסה כשברקע צעקות של רעולי הפנים 'ארג'ע, ארג'ע' - מהר מהר. בשלב הזה גם קיבלנו מכות על הרכב ממוטות הברזל שהיו בידיים של הערבים. הם אמנם חשבו שאנחנו ערבים אבל לא מצא חן בעיניהם שאנחנו מתווכחים איתם".

על מקרה אחר שאירע בואדי ג'וז סיפר יצחק לוי: "כמאה פורעים ערבים תקפו אותנו במטר של מאות אבנים על הרכב. הרכב התעוות מרוב מכות האבנים, ולפתע הושלך גם סלע גדול על השמשה הקדמית וניפץ אותה. "פחדנו מלינץ'", תיאר לוי את תחושותיו ברגעי האימה כאשר לצידו נוסע נוסף, ובספסל האחורי בתו בת השנה וחצי ישנה בכיסא הבטיחות. "היא התעוררה תוך כדי האירוע, נפצעה קלות בראש. כמה שריטות בלבד. הם התקרבו למרחק אפס, מה שגרם לכך שהאבנים לא הושלכו מכוח רב, אבל גם במרחק הקצר הזה השמשות התנפצו לחלוטין. זו הייתה תחושה של לינץ', הרגשתי שעושים לנו טבח", הוא אומר. כדי לצאת מהמתקפה "צעקנו צעקות שהרתיעו אותם לשנייה, ובשנייה הזו עברנו להילוך שלישי ונסענו במהירות עד שהגענו לשוטרים שעמדו שם".