מה יעשו לדור וחביליו?

עתירה לבג"ץ שתוגש הבוקר (חמישי) תובעת את הריסתם של שני בניינים ערביים בכפר השילוח שמעמדם זהה לחלוטין לצעדו של "בית יהונתן".

תגיות: בית יהונתן
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באייר תש"ע

מה יעשו לדור וחביליו?-ערוץ 7
בית יהונתן
פלאש 90

בעוד פרקליטות המדינה לוחצת על משטרת ירושלים לאטום שתי קומות של "בית יהונתן" בכפר השילוח, תוגש הבוקר (חמישי) עתירה לבג"ץ, התובעת את הריסתם של שני בניינים ערביים סמוכים, הנמצאים במעמד זהה לחלוטין. 

בעתירה, שהוגשה ע"י עו"ד עמיר פישר, נטען כי מדובר בבתים ערבים שמזה זמן רב מנהלות הרשויות נגדם הליכים פליליים. זאת, לאחר שבניגוד להיתר בניה לשתי קומות בלבד, בנה אחמד שייך, הערבי בעל הקרקע, שני מגדלי מגורים המתנשאים לגובה של שש ושבע קומות.  

נגד שני המבנים הוצאו צווי הריסה כבר לפני כעשר שנים, ובקשותיו של הערבי לבטלם – נדחו כולם בבתי המשפט. לפני כארבע שנים נגזרו על שייך אף שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס של יותר משני מיליון ₪ עקב העבודות הבלתי חוקיות, ובעקבות זאת הוא ברח לחו"ל. 

גם מחוץ לארץ ניסה שייך לבטל את צווי ההריסה, אך כל בקשותיו נדחו  - גם בבית המשפט העליון שדן בעניינו. היועץ המשפטי לעיריית ירושלים יוסי חביליו, הדוחף בימים אלו להריסת "בית יהונתן", קבע בזמנו כי בניית שני הבתים הערבים המדוברים הם "ביצוע עבירה חמורה ביותר, תוך זלזול בוטה בחוק ובהחלטות בית המשפט". לטענת חביליו, "המדובר בעבירת בניה מבין החמורות ביותר שנתקלתי בה כיועץ משפטי לעירייה". 

למרות דחיית כל בקשותיו של בעל הבתים הבלתי-חוקיים, למרות עמדת העירייה, ולמרות שעבריין הבניה נמלט מהארץ – עדיין לא נהרסו שני הבתים. העתירה דורשת כאמור מבג"ץ, להורות למדינה להרוס מיידית את שני הבתים.

בפתח העתירה אף מצוטטת עמדתו של פרקליט המדינה משה לדור בעניין "בית יהונתן", המאוכלס כאמור ביהודים: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ובמדינת חוק את צווי בית המשפט יש לבצע. אמת פשוטה ובסיסית זו מתערערת נוכח אי-קיום הצווים. בהשלמה עם מחדל זה יש לפגוע בכללי היסוד של המשטר, ובחוסנה של הדמוקרטיה".

עמותת "רגבים" שהגישה את העתירה, עוסקת במעקב משפטי וציבורי של שמירת אדמות הלאום מפני השתלטות עוינת.