הצעת חוק הקולנוע של חברי הכנסת ד"ר מיכאל בן ארי ומשה מוץ מטלון תעלה מחר לדיון בועדת השרים. ההצעה גובשה בעקבות התבטאות יוצר הסרט עג'מי שזכה למימון של מליוני שקלים ממדינת ישראל ואמר כי אינו מייצג את ישראל. שרת התרבות לימור לבנת ככל הנראה תתנגד לחוק.

כזכור שעות ספורות לפני שייוודע האם זכה באוסקר, אמר במאי "עג'מי" סכנדר קובטי כי מבחינתו, הסרט לא מייצג את ישראל. "אני לא נבחרת ישראל, אני לא מייצג את ישראל, זה דבר מאוד טכני", אמר קובטי.

"הסרט לא מייצג את ישראל, ככה זה עובד באוסקר, כתוב 'ישראל' כי הכסף מגיע מישראל. יש במאי ישראלי, יש במאי פלסטיני, יש שחקנים ישראלים ופלסטינים. הסרט טכנית מייצג את ישראל אבל אני לא מייצג את ישראל. אני אזרח ישראלי, אבל אני לא יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי", אמר קובטי.

ח"כ בן ארי אמר כי "חוק הקולנוע הוא מבחן לקואליציה. מדובר בחוק לגיטימי כאשר בכל מדינה שפויה היו יוזמים חוק שכזה. לא ייתכן מצב שבו מדינת ישראל תממן מכיסה יוצרים ובימאים שאחר כך טסים לחו"ל ומלכלכים על המדינה".

ח"כ משה מוץ מטלון (ישראל ביתנו) אמר "במסגרת המאבק שלנו על דעת הקהל הבנלאומית לא ייתכן שמדינה תממן במליונים יצירות וסרטים והיוצרים ישתמשו בזה לנגח את המדינה. כמדינה יהודית. על הממשלה לתמוך בחוק לאומי זה כחלק ממאבקנו  על תדמית ישראל.

בדברי ההסבר לחוק נכתב "תיקון זה נועד למנוע מצב שבו יוצרי סרט ישראלי, יזכו לתמיכה ממדינת ישראל ובו בזמן ישמיצו את המדינה ויפגעו בה מעל כל במה אפשרית, או יתנערו במופגן מהמנון או מדגל המדינה, באירועים הקשורים באותה הפקה. חופש הביטוי הוכר כציפור נפשה של הדמוקרטיה ואכן פסיקת בתי המשפט עודדה (אולי באופן מוגזם) אמירות קשות ודעות מקוממות ומרגיזות מצד יוצרים ישראלים. דא עקא שחופש הביטוי אינו חופש השיסוי וודאי שאינו "חופש המימון".

עוד נכתב "מיותר להדגיש כי אין בהצעת חוק זאת, כדי למנוע הפקות באשר הן, אך יחד עם זאת, מדינת ישראל לא צריכה להעניק מענקים כספיים נדיבים ליוצרים, שלאחר מכן יורקים לבאר ממנה הם שותים ומוציאים את דיבתה של המדינה.  מציאות מעוותת זאת, בה ממשלת ישראל מממנת גורמים המתנגדים לקיומה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, חייבת להיפסק".