'אפרטהייד בניה אנטי יהודי במזרח ירושלים'

חבר ועדת התכנון בירושלים: "הדיונים לובשים צורה של אפרטהייד מסוים. אישור לבניה במזרח ירושלים ניתן רק לערבים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה באייר תש"ע

'אפרטהייד בניה אנטי יהודי במזרח ירושלים'-ערוץ 7
מזרח ירושלים

הימין הישראלי קובל על כך שהבניה בירושלים הוקפאה. מנגד טוענים אנשי ראש הממשלה כי הבניה בבירה נמשכת בעוז. אז מה האמת? בונים או מקפיאים? ביומן ערוץ 7 ניסינו לקבל תשובות מחבר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, עורך הדין יאיר גבאי.

לדבריו "בכל אישור תכניות חדשות לבניה בירושלים יש הקפאה שמבחינה בין מערב העיר למזרחה", הוא אומר ומציין כי הבחנה שכזו מנוגדת לחוק יסוד ירושלים שנחקק לאחר מלחמת ששת הימים ועל פיו אסורה הבדלה כלשהי בין מערב העיר למזרח העיר. זו, הוא מזכיר, הסיבה שועדת התכנון דנה בכל תכנית המובאת לה ללא הבחנה בזהותו של המגיד, יהודי או ערבי, ואילו כעת מבוצעת הבחנה שכזו.

גבאי מחריף את דבריו וקובע כי "הדיונים לאחרונה לובשים צורה של אפרטהייד מסוים. אישור לבניה במזרח ירושלים ניתן רק לערבים ללא מגבלה".

"יש מי שמנסה לגרור אותנו למקומות שישראל לא צריכה להגיע אליהם", אומר גבאי המפנה אצבע מאשימה ישירה כלפי הנשיא האמריקאי אובמה. "מי שעומד מאחורי המאבק ההיסטרי הזה הוא הממשל האמריקאי בראשות אובמה. מכאן הלחץ על ראש הממשלה והממשלה להקפאת בניה במזרח ירושלים למרות שזה לא עומד במבחן טובתה של ירושלים ולא במבחן הצהרותיו של ראש הממשלה".

גבאי סבור שאל מול הלחץ  האמריקאי ניתן וצריך ללחוץ בקיום עצרות מחאה שיפעילו את דעת הקהל של תומכי ירושלים היהודים והנוצרים כלפי הנשיא האמריקאי. הוא מזכיר את מאמציו של אובמה בשבועות האחרונים לשגר ליהודי ארה"ב שליחים מטעמו ובפיהם המחויבות לביטחונה של ישראל והצהרות ידידות. להערכתו אלה באו אך ורק כמענה לכוח שיש ליהודי ארה"ב והשפעתם על אובמה. "אם נעורר את חמתם לא תהיה ברירה והוא ישנה את מדיניותו. לכן צריך להבהיר בקול גדול לאוהבי ירושלים שכל מהלך כזה הוא פגיעה בקודש הקודשים של העם היהודי".

מוסיף גבאי ומציין כי להערכתו כל ערכאה משפטית לא תקבל מציאות שכזו אם יבוא בפניה יזם או קבלן יהודי ויוכיח שבשל היות מיזם הבניה שלו במזרח ירושלים הוא אינו יכול לבנות ובשל כך נפגע כלכלית. "אני משוכנע שאם יבוא יהודי ויוכיח שהוא מקופח כי פתאום דנים רק בתכניות של ערבים למרות שהוא קיבל אישור לדיון קודם לכן - בית המשפט לא ייתן לכך יד".