פורום תקנה: ברכה או בעיה?

המכון הישראלי לדמוקרטיה כינס היום (שני) קבוצת משפטנים, אישי ציבור, אנשי רוח וחברים בפורום תקנה, זאת על מנת לדון בקיומו של הפורום ובדרכי פעולתו, בין השאר לאור חשיפת פרשת הרב אלון.

הרב אבי גיסר, חבר בפורום ומראשוני הדוברים בדיון, ציין כי תפקידו של הפורום הוא המשך טבעי לתפקידו של רב בישראל, "ביסוד עבודתו של רב בישראל, של אנשים בתפקידים קהילתיים, עומדת האחריות המקסימלית לתיקון חברתי, לניהול לקהילתי מקיף, ולא להיות מצומצמים. רב יכול להצטמצם לתחום של פסיקת הלכה, שיעורים, הוראה, הרבצת התורה – אבל אז הוא מזניח תפקיד מרכזי שלדעתי הוא יסוד ליכולת הנחלת התורה. כשם שדרך ארץ קדמה לתורה, כך תיקון חברתי ודאגה לחלש לעשוק לנפגע ולחימה בגורמים חזקים ביריוניים פוגעניים זהו תפקיד רבני ראשוני".

הרבנית יהודית שילת, מנהלת הפורום, סיפרה את סיפור הקמתו ופירטה בקווים כלליים את דרכי פעולתו, תוך שטרחה להדגיש, כי "אנחנו לא רואים בעצמנו בכלל ממערכת המשפט – אנחנו רוצים לקבל סעד ולגיטימציה ממערכת המשפט, ואת תחילת הפעילות שלנו עשינו בשיתוף פעולה עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה".

עו"ד רז ניזרי, עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז, ושל היועץ הנוכחי, יהודה וינשטיין, ציין בפתח דבריו כי הוא מדבר משתי נקודות מבט, כמי שמייצג את המערכת המשפטית וכמי שהוא חלק מהציבור הדתי לאומי ובוגר המדרשייה.

נזרי סיפר על פגישותיו עם הפורום, והסביר מדוע פרשת הרב אלון לא הופנתה בתחילה לחקירת משטרה, אך הדגיש, כי "כשיש אפשרות להביא את האדם לתלונה במשטרה, זו דרך המלך. לפני שבוע וחצי ניתן גזר דין לגבי פרופ' סטנלי שניידר, שתחילת הדרך היתה מתלונה שהגיעה דרך פורום תקנה. אם לא היה פורום תקנה, התלונה לא היתה מגיעה למשטרה".

"לגבי העתיד – פניתי שוב לפורום וביקשנו שכל תלונה כזאת תיעשה כמה שיותר דרך המשטרה, וגם כשלא מצליחים שהתהליך ייעשה תוך יידוע שלנו", הוסיף ניזרי.

פרופ' פנחס שיפמן מהמסלול האקדמי במכללה למנהל ייצג בדיון את הצד השולל את פעילות הפורום, תוך שהוא מדגיש כי "ככל שהפעילות של פורום תקנה היא לקבל אנשים שנפגעו בעבירות מיניות לשמוע מה בפיהם לעודד אותם לפנות למשטרה – אני חושב שזו פעילות מאוד מבורכת. יש כאן תרומה ממשית לביעור הנגע של הטרדות מיניות, והדברים ראויים לכל שבח. ככל שהפורום גולש מעבר לכך, לגביית הודאות, לקביעת ממצאים, להחלטות מתי לחשוד ומתי להשתיק ומתי לפרסם – כלל שהוא גולש מעבר לכך אני רואה סכנה חמורה".

"נראה לי שהדבר בעייתי שקבוצות נוטלות לעצמן סמכויות שיפוט, משום שרק השיפוט הפלילי והטיפול המשטרתי יכולים להבטיח את זכויות האדם, של הנאשם ושל המתלונן. יש כשלים במערכת הזאת, אבל ההתמודדות איתם אינה על ידי יצירת מעקפים – משום ששם עלולים להיווצר כשלים ובעיות וסיכונים פי כמה וכמה", הוסיף שיפמן.

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) אשר השתתף בדיון, ציין במהלך דבריו כי עד לפרסום פרשת הרב אלון כלל לא הכיר את פעולות פורום תקנה.

לדבריו, "מדובר פה על הציבור הדתי-לאומי, שהוא ציבור מיוחד משום שהוא הולך ומגביר חיל לא רק בצבא ובילודה ובהתיישבות אלא גם בתור מי שמייצג את המדינה – התורה הולכת וגדלה, יש יותר ויותר ישיבות. מאידך, הציבור שלנו פתוח לעולם המציאותי, אנשים מחזיקים מחשבים בבית, יש להם אינטרנט, הם אמיצים בתחום הזה בצורה בלתי רגילה, יד אחת אוחזת בשלח ויד אחרת אוחזת בחרב".

"יש יצרים, היצר הוא כמעט כמו הכוח של היוצר,  ההתמודדות עם היצרים – תורתנו לא התעלמה ממנה. כשהעולם פרוץ ופתוח, גם הדברים האלה קיימים. להתעלם מזה לא ניתן", הוסיף כצל'ה.

בדיון גם השתתפה אשת התקשורת, מרב מיכאלי שהקימה את קבוצת 'עזרת נשים', נשים ידועות ובעלות השפעה אשר פועלות לקידום מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, מיכאלי אמרה בדיון, "פורום תקנה הוא דבר מדהים וראוי, והייתי שמחה אם היינו הולכים להלך שהיה נותן תוקף חוקי לפורום מסוג זה".

העיתונאי יאיר אטינגר מהעיתון "הארץ" הסביר כי חלק מהבעיה המלווה את הפורום נובעת מכך שהוא "יצור כלאיים שמתנהל קצת בצורה מגושמת, אני משוכנע שהכוונות הן טובות, אבל יש רגל אחת שנטועה במדינה ואחת אחרת שנטועה בקהילה, והן לא יודעות כל כך איך ללכת אחת עם השנייה".

עורכת הדין טליה ששון שיבחה גם היא את הרעיון שבהקמת הפורום, תוך שהיא מציינת כי על אף הסכנות אותן ציין פרופ' שיפמן, "במתח שבין התועלת לבין הסכנה – אני נפשי עם התועלת. אני מאוד מאוד מעריכה את האנשים האלה, שעושים בדבר הזה".

מנגד סייגה ששון, כי "אני מפחדת שפורום תקנה יפעל ללא פיקוח, אולי בעתיד יתמנו אליו חברים בלתי ראויים – יש למצוא איזו פורמולה שתבטיח את תקינות פעולותיו".

לדבריה, "אני מקנאה בכך שהציבור הזה יכול היה להצמיח מתוכו פורום כזה, המבקש לעשות שני דברים: אחד זה לעזור לנפגעים, ושתיים זה למנוע מאחרים להיות נפגעים אחר כך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו