תיאסר הפעלת בתי כנסת בבתים

עיריית וואהן מצפון לטורונטו שוקלת לאסור על הפעלת בתי כנסת בבתים פרטיים. הסיבה: תלונות של שכנים על רעש ותפיסת מקומות חניה.

שלום לייף , כ"ט באייר תש"ע

תיאסר הפעלת בתי כנסת בבתים-ערוץ 7
תפילה באולם הישיבה ביריחו
צילום: יונתן גורמזנו

תופעת בתי הכנסת שצצו לפתע בבתים פרטיים בשכונות היהודיות תגיע בקרוב לסופה. תיקון לתקנה העירונית שיוזמים מספר חברי מועצת העיר וואהן מצפון לטורונטו יאסור על הפעלת בתי כנסת במרתפים או בבתים בשכונות המגורים.

השינוי המוצע הינו חלק מתוכנית רשמית של עיריית וואהן העוסקת בהסדרת מקומות תפילה, ועל פיה הקמת בתי כנסת בעיר וואהן תאושר באתרים הקרובים לכבישים ראשיים ומחוץ לאזורי מסחר וחקלאות. הדרישה לשינוי בתקנה העירונית הגיעה מתושבים רבים בת'ורנהיל שהתלוננו על הפעילות החריגה המתקיימת בבתים הסמוכים להם בהם הופעלו בתי הכנסת, הכוללת תפיסת מקומות חניה ע"י המתפללים ורעש. אלן שפמן, נציג אזור 5 במועצת העיר מסר, כי בבדיקה הסתבר שבתי הכנסת המאולתרים אינם עומדים בתקנים הקשורים לכיבוי אש, והיבט זה הופך אותם לבלתי חוקיים. 

לעיריית וואהן אין רישום מדויק של בתי הכנסת המאולתרים, שכן הם נכנסים לתחום האפור ואינם נרשמים כחוק בעירייה. עם זאת, לנציגי מועצת העיר נודע על קיומם של לפחות 4-5 בתי כנסת באזור שלהם. שפמן ציין בהקשר זה, כי השינוי המוצע בתקנות העירייה נועד להגן על התושבים בהזכירו את בית הכנסת שהוקם בקצה רחוב ארנולד וגרם סבל רב לתושבים באזור. סנדרה ראקו, נציגת אזור 4 במועצת העיר, הסבירה אין הכוונה להקשות על תושבים ליטול חלק בטקסים דתיים, אלא להבטיח שהתושבים יוכלו ליהנות מאיכות חיים בשכונת המגורים.

רוב האחראים על בתי כנסת מאולתרים בת'ורנהיל סירבו להתייחס לנושא ואיש לא היה מודע לתיקון המוצע בתקנות העיר או להודעה על הישיבה הפתוחה לציבור ב- 1 ביוני בנוגע לבתי הכנסת. הרב אריה גוטפריד המנהל את בית הכנסת "בית מלכנו" דחה את הטענה שבתי הכנסת גורמים להתמרמרות בציבור וטען, כי אליו לא הגיעה כל תלונה במשך 13 השנים האחרונות. לדבריו, מקום תפילה בבית אינו בית כנסת. לאנשים עומדת הזכות להתאסף בבית מבלי להפריע לזולת לכל צורך ובכללו תפילה. הוא הקשה: אם אנשים אינם מורשים להתאסף לתפילה מדוע לא לאסור גם עריכת מסיבות פרטיות בבתים?