פינוי הקברים: ברזילי שידר, ליצמן הפסיק

בית החולים ברזילי שידר באתר האינטרנט שלו את פינוי הקברים. סגן השר ליצמן הורה להפסיק את השידור החי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בסיון תש"ע

פינוי הקברים: ברזילי שידר, ליצמן הפסיק-ערוץ 7
מברך. ליצמן
פלאש 90

עובדי רשות העתיקות החלו את פינוי הקברים מהמתחם בו יוקם חדר המיון של בית החולים ברזילי באשקלון. העצמות המוצאות מהקברים יועברו לידי אנשי משרד הדתות.

30 מפגינים חרדים נגד מבצע העתקת הקברים בבית החולים ברזילי נעצרו במהלך הלילה והבוקר על ידי הכוחות המאבטחים את מתחם בית הקברות הפגאני באשקלון. במשטרה נערכים להגעתם של מפגינים רבים נוספים למקום.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח את ישיבת הממשלה השבועית בהתייחסות לתחילת פינוי הקברים, ואמר כי לאחר שהתקבלה החלטה על בניית חדר מיון חדש "יש ציבור חרדי שרואה עצמו נפגע אולם טובת הכלל מכריעה כאן".

בשל העניין הציבורי הרב, החליט מנהל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, לאפשר לציבור הרחב צפייה בכל מהלך החפירה הארכיאולוגית בבית חולים ברזילי. החפירה מועברת בשידור חי באתר האינטרנט של רשות העתיקות www.antiquities.org.il .

"הרשות חושפת, שומרת וחוקרת את עתיקות הארץ ואתריה, והיא שמה לה למטרה לקרב את הציבור למורשת התרבותית הבנויה של הארץ", נאמר בהודעת הרשות.

במקביל לשידור באתר רשות העתיקות, שידר גם בית החולים ברזילי את מהלך הוצאת העצמות, זאת באמצעות אתר הבית של בית החולים.

לאחר שנודע הדבר לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא הורה על הפסקת השידור. מלשכתו נמסר לבית החולים, כי אתר האינטרנט של בית החולים אינו אתר פוליטי - ולכן יש להסיר את הצילומים. בבית החולים אישרו את הפרטים ואמרו כי נענו לבקשה זו.

הלילה החלו עובדי הרשות בפעולות להעתקת הקברים ממתחם בית החולים. זאת לצד מעצרים של חרדים שהגיעו למקום במהלך הלילה בניסיון למנוע את הפעילות. מאות שוטרים פרוסים באזור בית החולים ובדרך אליו כדי למנוע המשך הגעה של מפגינים למקום. עד כה ידוע על כחמישה עשר מפגינים שנעצרו והובאו לחקירה.

בנטורי קרתא גייסו במהלך הלילה פעילים רבים שיצאו בדרכם להפגנות באשקלון נגד העתקת הקברים בבית החולים ברזילי. בהודעות אימייל היסטריות כונו הקבורים במקום לא פחות מ"רבותינו", העדויות שמטילות הרבה יותר מספק בכך שמדובר ביהודים לא מרשימות אותם.

"בליל זה יבכיון בני, ליל מוצאש"ק לסדר במדבר תש"ע, החלו הציונים לעקור באכזריות קברי אבותינו ורבותינו זי"ע בעיר אשקלון על מנת לבנות על גביהם איזה שפיטאל (בית חולים)".

כהרגלם בהודעות פנימיות מתארים אנשי נטורי קרתא את האירועים בדרכם הייחודית: "גדודי רשע של הפאליציי (המשטרה) הציוני העמלקי מסבבים כדבורים את כל אזור הקברים לבל יעיז איש להפריע את שלטון השמד לבצע שם את זממו - עקירת קברי ישראל רח"ל, ע"י שלוחיו הארכיאולוגים הטמאים ימ"ש ושם זכרם".

את הפגנותיהם בירושלים ובאזור אשקלון תיארו שם כך: "בעיר ירושלים ובעוד מקומות באר"י יצאו יראי השם להפגין ולזעוק על חילול מתי ישראל, ורבים רבים מציבור היהדות החרדית מנסים בכל כוחם להגיע אל מקום החילול למרות כל המעצורים והמיצרים הרבים שהציבו הציונים הכופרים ימ"ש מכל צד ופינה, ולמנוע בגופם את עקירת קברי קדמונינו ה"י, אשרי חלקם של אלו היראים".

בנטורי קרתא מבקרים את התקשורת החרדית שאינה מגנה את המשטרה והארכיאולוגים תוך כדי הדיווחים על המתרחש באשקלון. "רק צווחים (או כותבים בדרך מתן כבוד) "המשטרה חוסמת" "המשטרה עוצרת" "הארכיאולוגים מפנים" "הטרקטורים חופרים" וכו' וכו', מבלי לגנותם או להזדעזע ממעשיהם הנפשעים,  אכן שקועים הם עמוק עמוק עמוק בנפשם בכל המ"ט שערי טומאה עד שכבר לא יכולים לגנות הציונים והפאליציי שלהם בשום פעם, אפילו בשעה שאלו עוקרים בזדון ואכזריות נוראים רח"ל קברי קדמונים ה' ירחם".