דולרים
דולרים

באישורו של שר הביטחון יעביר היום ארגון אונר"א 12.5 מיליון דולר לרצועת עזה. הטענה הרשמית היא שהכספים מיועדים לתשלום משכורותיהם של עובדי הארגון ורכישת ציוד עבורו, אולם מחשבה שנייה מעוררת לא מעט תהיות באשר לאמינות הטענות הללו. זאת בעיקר לנוכח העובדה שעסקאות ורכישות בתוככי רצועת עזה נעשות בשקלים ולא בדולרים. לעומת זאת העסקאות היחידות הנעשות בדולרים הם רכישות של החמאס עצמו, רכישות שמבוצעות ממבריחים ממצרים בהם גם מבריחי אמל"ח.

העברת הדולרים על ידי אונר"א מבוצעת הישר לבנק הדואר העזתי, בנק הנשלט בידי ממשלת חמאס. כך מתרחש כמעט מדי חודש בחודשו כאשר ישראל אינה מתעמתת עם אונר"א ואינה דורשת לבחון את סוגיית העברת הכספים לרצועה לעומקה. חוקר כלכלי עמו שוחחנו בסוגיה זו האיר את עינינו בעובדה נוספת: מתברר שהחמאס משלם משכורות לאנשיו, בהם אגב גם שוביו של גלעד שליט, ימים אחדים אחרי שמיליוני הדולרים מגיעים לרצועת עזה בחסות אונר"א. על פניו מתחזק החשד שמיד עם הגיע הדולרים לרצועה הם מומרים בשקלים (שכזכור לחמאס יש מהם עודפים רבים עד כדי כך שהוא מבקש מבנק ישראל להמיר לו אותם לדולרים), אונר"א מקבל שקלים עבור אנשיו ואילו החמאס זוכה בדולרים הנחשקים. "החמאס ממיר את הדולרים בשוק השחור במצרים שם שער הדולר גבוה הרבה יותר מבישראל, והרווח לארגון הטרור ברור ומיידי לשימון גלגלי הטרור הפלשתיני", אומר החוקר.

עוד מוסיף החוקר ומציין כי לבד מאונר"א לא ביקש כל גורם אחר להעביר דולרים למערכת הבנקאות העזתית. מידי חודש טוען הארגון כי אין לו בחשבונות הבנק שלו כל כסף ולכן הוא דורש מישראל להעביר את מלוא תקציבו במזומן לתוך עזה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו