במועצה האזורית שומרון יתרגלו ביום חמישי במסגרת תרגיל פיקוד העורף קליטת עשרות אלפי אזרחים שיפונו מכל רחבי הארץ במצב חירום לאומי של ירי טילים לא קונבנציונאליים על מדינת ישראל.

לפני כשנה שלח ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה,  לסגן שר הבטחון, ח"כ מתן וילנאי (העבודה), תכנית לקליטה ואירוח של 530,000 מפונים מאזורי הארץ השונים. התכנית הוכנה לפני כשנה ע"י מחלקת בטחון והיחידה האסטרטגית במועצה במשך שלושה חודשים, והיא מתבססת על הנסיון שהצטבר בישובי השומרון בשנים האחרונות, אשר כבר התרגלו  לארח תושבים שנמלטים מבתיהם המופגזים בזמן מלחמה אל השומרון במלחמת המפרץ (תושבי תל אביב והמרכז), במלחמת לבנון השנייה (תושבי הצפון) ובמבצע "עופרת יצוקה" (תושבי הדרום).

התכנית שהוגשה לסגן שר הביטחון הינה תכנית ראשונית שנערכה לאחר בדיקה מקיפה של נתוני האירוח בשומרון והיא מסתמכת על פיזור האוכלוסיה בשומרון - חוסר צפיפות לעומת צפיפות האוכלוסיה בערי השפלה ועל הקרבה של ישובי השומרון לרוב אזורי הארץ. כמו כן מסתמכת התכנית על המצאותם על כפרים ערביים במרחב השומרון, דבר המצמצם את הסיכון לירי על האזור.

התכנית מחולקת ל-3 מעגלים: מבני ציבור בישובים, אירוח בבתי משפחות בשומרון, ערי אוהלים ענקיות בישובים הצעירים מחוסרי חתימת שר הבטחון "מאחזים" - בהסתמך על עשרות אלפי דונם של אדמות מדינה עליהם הקימה המדינה את ה"מאחזים" ועל תושבי המאחזים המוכנים תמיד להרתם בהתנדבות למשימות לאומיות.

אנשי מטה החירום של מועצת שומרון יתרגלו יחד עם נציגי רשות החרום הלאומית ופיקוד העורף קליטה של עשרות אלפי אזרחים בשומרון.

גם אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, חיבר באחרונה מסמך בו מפורטת תכנית לקליטת אזרחים רבים מאיזורים מופגזים בארץ בשעת חירום,  שהופץ לבכירי המטכ"ל ומשרד הביטחון. האלוף גולן מעריך במסמך כי "תופעת פליטות הפנים תלך ותגדל במלחמה הבאה", וכותב כי היא "מבטאת נטייה טבעית של האזרח לנוע לאזור פחות מאוים". ע"פ תכנית אלוף פיקוד העורף המדינה תהיה אחראית לאזרחיה גם במצב כזה ותסייע לרשויות "קולטות", שלשטחן יגיעו המתפנים, באמצעות היערכות מסודרת, שתכלול איתור מראש של מבני ציבור היכולים לשמש אתרי קליטה זמניים, חלוקת תפקידים ברשויות (מתנדבים, רופאים ועובדים סוציאליים) ואף תגמול של רשויות שיזדקקו לכך.

גרשון מסיקה ראש המועצה האזורית שומרון הסביר את התכנית, "השומרון הוא לב הארץ. בנוסף לזכותנו הטבעית על ארץ ישראל, השומרון  חיוני למדינה מבחינה בטחונית במיוחד מול ירי טילים לא קונבנציונלי. תושבי השומרון רגילים לארח תושבי ערים מופגזות מאזורי הספר בארץ - כך עשינו במלחמת המפרץ, במלחמת לבנון השניה ובמבצע "עופרת יצוקה" וכךנעשה גם במצב חירום גדול יותר, לקראתו מתאמנת מדינת ישראל מחר.  בשעת חירום לאומי יארח השומרון מטות אלפי אזרחים מאחבי הארץ. השומרון הוא התשובה הנכונה לאיום הנשק הלא קונבציונאלי ולאיומים מאיראן.

בועד מתיישבי השומרון ייפתחו השבוע במבצע חלוקת פלאיירים בערי מישור החוף תחת הכותרת "השומרון - עוורף לאומי" וכן "השומרון - מרחב ההצלה של ישראל".

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר כי "היום כבר כולם יודעים שהנושא הבטחוני משתלב תמיד על העשייה הציונית. היכן שאנו בונים ומיישבים את ארץ ישראל אנו מקבלים בטחון ברחבי המדינה, והיכן שאנו נחלשים באמנותנו בזכותנו על הארץ ונסוגים ממנה משלמת המדינה גם את המחיר הבטחוני".