פוענחה הדלפת בחינת הבגרות

בתום חקירה קצרה יחסית חשפו במשטרה את מדליפי טופס הבגרות במתמטיקה, מפקחת במשרד החינוך, מורה פרטי וסטודנט.

שלמה פיוטרקטובסקי , י"ז בסיון תש"ע

פוענחה הדלפת בחינת הבגרות-ערוץ 7
תלמידים בכיתה
פלאש 90

הותר לפרסום, כי בתום חקירה קצרה יחסית חשפו במשטרה את מדליפי טופס בגרות במתמטיקה, מפקחת במשרד החינוך, מרצה בטכניון וסטודנט.

מהחקירה עולה, כי רחל קדם, אחת מחברות הוועדה המחברת את הבחינה ומפקחת במשרד החינוך, הדליפה כמה שאלונים בבחינת הבגרות למורה הפרטי ארז כהן. הוא העביר כמה שאלונים לסטודנט, קרוב משפחתו, שמכר נוסחים שונים של המבחן.

קדם וכהן נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים.

ממשרד החינוך נמסר, כי "משרד החינוך מברך את משטרת ישראל על טיפולה היעיל והמהיר בתלונת המשרד בדבר הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה. בפענוח הפרשה יש לקח ערכי וחינוכי חשוב".

במשרד מוסיפים, כי "טוהר הבחינות הוא עקרון שיש לחזקו במעשים, כפי שבא הדבר לידי ביטוי בפעולות שנקט משרד החינוך בעניין בחינת הבגרות: הגשת התלונה למשטרה וההחלטה שלא לקיים את הבחינה במתכונתה המקורית על בסיס שאלונים שדלפו, נמכרו ונסחרו לנבחנים".

"פענוח הפרשה והממצאים אשר פורסמו על ידי המשטרה, מעידים כי החלטות המשרד בעניין בחינת הבגרות נשענו על תשתית עובדתית", נאמר עוד בהודעת המשרד. במשרד מציינים, כי השר לביטחון פנים עדכן הבוקר את שר החינוך בממצאים העיקריים העולים מהחקירה.

יו"ר ועדת החינוך והתרבות ח"כ זבולון אורלב, אומר בעקבות הודעת המשטרה, כי "החשיפה המהירה של משטרת ישראל של הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה מסירה את ענן אי הוודאות מעל המערכת ותאפשר למשרד החינוך להתפנות להיערכות על מנת למנוע הישנות מקרה דומה בעתיד".

"בשל הנזק החינוכי והפגיעה במסרים הערכיים שיש לפרשה זו על האווירה בבתי הספר, אני מצפה שרשויות האכיפה ידעו למצות את מלוא חומרת הדין עם החשודים, אם תוכח אשמתם", הוסיף יו"ר הוועדה זבולון אורלב.