מאשר. ברק
מאשר. ברקפלאש 90

שר הביטחון, אהוד ברק, מסר בצהרים (שני) הצהרה בנוגע להשתלטות צה"ל הלילה על המשט לעזה, "אנו מביעים צער על הנפגעים אך האחריות מוטלת על מארגני המשט, המדינה פנתה למארגנים בהזמנה להגיע לנמל אשדוד ולהעביר את מטען הסיוע המיועד לעזה לאחר בדיקות ביטחוניות, כל הקריאות הללו נדחו ונענו בשלילה. במהלך העליה לאחת הספינות הותקפו החילים ונפצעו מאלימות פיזית קשה, החיילים אולצו להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וכתוצאה מהאירועים נהרגו עשרה ממשתתפי המשט ואחרים נפצעו.

ברק הבהיר, "בעזה אין רעב ואין משבר הומניטארי, האזור נשלט על ידי החמאס - ארגון טרור המתעצם באמצעי לחימה וברקטות שמיועדות לפגוע בישראל ומחזיק בחייל ישראלי, לפיכך עומדת לישראל זכות טבעית לבדוק כל משא שמגיע לעזה. המשט כולו הוא פרובוקציה פוליטית אנטי ישראלית, הארגון שיזם את המסע הוא ארגון טרור. אנו קוראים לכל מנהיגי הציבור הישראלי, הפלסטיני והערבי לנהוג באיפוק ובשכל ישר ולא לתת לגורמים קיצוניים לנצל את האירוע המצער הזה לאלימות. ישראל תמשיך לפעול בנחישות ובזכותה להגן על עצמה בכל המקום בכל עת ובכל דרך שתידרש".

הרמטכ"ל אמר כי "הפעולה נועדה למנוע חדירה של מטען לא מפוקח לעזה משנכשלו כל הפניות חיל הים נערך למנוע את הגעתם. הייתה אלימות קיצונית מהרגע הראשון שכוחותנו הגיעו לאונייה, אמצעים קרים ברזלים מוטות סכינים ונשק שנחטף מחיילים. לי ברור שהאלימות שכינה חיי אדם חייבה להפעיל נשק החיילים פעלו כמתבקש בסיטואציה הזו.

האוניות בדרכן לנמל אשדוד, האירוע טרם הסתיים אנחנו בהערכת מצב מתמשכת כולל הגזרות האחרות וייתכן שנצטרך להיערך לאירועים גם במקומות האחרים. באונייה הזו בחרו להתעמת באופו קשה זה היה אירוע עם אלימות מאוד קיצונית שהביאה לתוצאות הללו, נסיים את התחקירים ואם נלמד פרטים נוספים נמסור לכם אותם.

מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום,  אמר כי "הפעילים החליטו שהם מפליגים על מנת לשבור את המצור הימי, יצאנו כדי לבצע את המשימה תוך שהזהרנו את האוניות שלא תהיה להם אפשרות להיכנס לעזה, הם דחו את כל המסרים בניבולי פה ובהתנהגות לא ראויה".

הוא ציין כי "בעת העלייה על האונייה מרמרה הותקפו הלוחמים באלימות יוצאת דופן, הם פתחו באש כדי להגן על חייהם זאת לאחר שניסו להשתלט על הפעילים באמצעים לפיזור הפגנות. הלוחמים פעלו באיפוק רב והתוצאה של עשרה הרוגים באירוע הייתה יכולה להיות חמורה בהרבה אם הלוחמים פעלו אחרת. בכל חמשת האוניות האחרות לא נדרשה פעילות באש חיה"

"במהלך האירוע נפצעו מספר לוחמים לוחם עם פציעת ראש קשה, עוד שני לוחמים שנפצעו מירי ולוחם אחד שנפצע מסכין", הוסיף מפקד חיל הים.