מי ניסה למכור 'ערכת מיגון' במאות שקלים?

את ימי תרגיל העורף הגדול ניצלה חברה כדי לנסות ולשווק 'ערכות להשלמת המיגון'. ראש ענף ערכות בפיקוד העורף מגיב: אין לנו קשר לחברה.

שמעון כהן , י"ט בסיון תש"ע

תרגול חלוקת ערכות. ארכיון
תרגול חלוקת ערכות. ארכיון
פלאש 90

אל"מ יוסי שגיב, ראש  ענף ערכות מגן בפיקוד העורף, שוחח ביומן ערוץ 7 על התופעה בה פנו חברות המתיימרות למכור ציוד משלים לערכות מגן לאזרחים והציעו להם ערכות במאות שקלים.

בעקבות תרגיל העורף הגדול שהתקיים לפני ימים אחדים פנו לערוץ 7 מספר גולשים וטענו שהגיעה אליהם שיחת טלפון מנציגת חברה שהציגה עצמה כמשווקה ערכת השלמה לערכות המגן של פיקוד העורף ועלותה היא 12 תשלומים של 36 ש"ח כל אחד.

כשביקשו לתחקר את הנציגה נמסר להם כי הערכה כוללת ניילון לאיטום, נייר דבק וסכין יפנית. בראיון מספר אל"מ שגיב כי לפיקוד הגיע מידע על שרבובו של פנס לערכת ההשלמה המדוברת.

לשאלה אם היא נציגה של פיקוד העורף השיבה הנציגה בכנות ואמר שלא.

אל"מ שגיב, כאמור, מספר שהתופעה ידועה לאנשי פיקוד העורף ומדובר בחברה ה"רוכבת" על הצלחת קמפיין הערות של הפיקוד. "הם מוכרים במחיר מופקע", מציין שגיב ומוסיף להדגיש כי אין מדובר בערכות מגן שכידוע מונפקות חינם לאזרחים. "ברור שערכה כזו לא צריכה לעלות מחיר כזה", הוא אומר.

באשר לטענת אזרחים על עצם הדלפת שמם ומספר הטלפון שהשאירו ב'דואר ישראל' כדי לתאם הגעה אליהם למסור את הערכות, אומר אל"מ שגיב כי אמנם "חברת הדואר היא שזכתה במכרז לחלוקת הערכות", ואכן לטעמו החברה עושה את המוטל עליה בדיסקרטיות הנדרשת. כך עולה מבדיקה שערך הוא עצמו. "אני משער שהמערכת סגורה ללא דליפות אבל יש לחשוש כי כיום הכול פתוח. העולם פרוע תקשורתית". לדבריו מן הראוי הוא שאזרח שיש לו תלונות כלשהן יפנה אותן ל'דואר ישראל' אם כי לטעמו ניתן לנהוג כמותו ולהתעלם מהצעות שיווק המגיעות טלפונית כמעט כנוהל קבוע.