אורלב דורש מיצוי הדין עם מדליפי הבחינה

יו"ר ועדת החינוך והתרבות חבר הכנסת זבולון אורלב דורש למצות את הדין עם אנשי החינוך שיתברר כי הדליפו את בחינת הבגרות במתמטיקה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' בסיון תש"ע

"על פי מדגמים ראשונים, לא מצאנו שבחינת הבגרות במתמטיקה השנה הייתה קשה לעומת שנים קודמות", כך דיווחה היום לועדת החינוך והתרבות חנה פרל, המפמ"רית למתמטיקה, בדיון מיוחד שדן בהתארגנות משרד החינוך לאחר היוודע דליפת שאלון הבגרות. שר החינוך גדעון סער סיפר על הדילמה שנוצרה עם היוודע דבר הדליפה – בפניו עמדו ארבע אפשרויות – לבטל את המועד, לדחות את הבחינה, להתעלם מהדליפה או להחליף את השאלון. שתי החלופות הראשונות נפסלו בשל הפגיעה בתלמידים. האפשרות להתעלם נדחתה מסיבות ערכיות. לכן הוחלט על שינוי השאלון למרות שהיה ברור שבלחץ הזמנים אי אפשר יהיה להימנע כליל מתקלות לוגיסטיות. ההחלטה על כך התקבלה ביום א' בשעה 23:00 בערב, 38 שעות לפני מועד הבחינה.

לדברי השר, "השטח" כולו נרתם למשימה, החל בכותבי הבחינה, המתרגמים לערבית, אנשי המחשוב, הרשויות המקומיות שסייעו בהעברת מכונות צילום, מנהלי בתי ספר ומנהלי מחוזות. הוכנו שתי מערכות גיבוי למערך המחשוב – חברה חיצונית ומערכות גיבוי מחוזיות. לדבריו השיהוי המקסימאלי בקבלת הבחינות היה של 40 דקות. כל המערכת קיבלה הוראה לאחר את לוח הזמנים של הבחינות בשעה אחת בדיוק, גם אם הבחינות היו מוכנות לפני כן.

יו"ר הוועדה זבולון אורלב הדגיש שהוועדה העניקה גיבוי להחלטות המשרד לאורך כל הדרך, וגם בדיעבד. "המסר הערכי, לפיו יש לקיים את הבחינה במועדה למרות שברור שהדבר כרוך בשיבושים, חשוב בשל שמירת טוהר הבחינות ומניעת שיבוש השקט הנפשי של הנבחנים. הוועדה משבחת את המשטרה על החקירה המהירה שהסירה את ענן אי הוודאות. אני שב וקורא למצות את הדין עם הנאשמים, ולא לשקול שום פשרה או עסקת טיעון. הציפיות מאנשי חינוך היא לנורמות ערכיות גבוהות מהרגיל. 'תלמיד חכם שנמצא רבב על בגדו חייב מיתה' ואיש חינוך חייב להיות למופת של יושר והגינות. מאות אלפי תלמידים נושאים את עיניהם ומצפים לראות כיצד מטפלת המערכת באנשי חינוך שרימו. אנו חייבים להם תשובה חינוכית–ערכית שתשקף את תפיסת המערכת".

סגן ניצב שלמה אפרתי, קצין אגף חקירות מחוז ירושלים דיווח לוועדה כי החקירה בשלבי סיום. החקירה מתמקדת עתה באנשים שסחרו בבחינה לאחר שהודלפה. כל האנשים הקשורים להדלפת השאלון כבר נחקרו. הוא העריך שהחקירה תושלם תוך שבועיים – שלושה. לדבריו צפויה הגשת כתבי אישום בעבירות מרמה ושיבוש חקירה.

הוועדה תקיים דיון מקיף בסוגיית בחינות הבגרות לאחר שצוות שהקים מנכ"ל המשרד לבקשת השר יגבש את המלצותיו.