לשלול זכויותיה של זועבי

ועדת הכנסת החליטה להמליץ למליאת הכנסת ברוב של שבעה מול מתנגד אחד לשלול לח"כ חנין זועבי שלוש זכויות יתר המגיעות לה מכוח חוק החסינות. הוועדה החליטה להמליץ לשלול מזועבי את דרכונה הדיפלומטי, את חופש התנועה שלה לחו"ל כחברת כנסת ואת האפשרות לקבל סיוע משפטי על חשבון המדינה.

ח"כ ד"ר מיכאל מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ועוזריו, איתמר בן גביר וברוך מרזל, הרימו כוסית "לחיים" עם החלטת הועדה.

הועדה דנה הבוקר (שני) בשלילת זכויות הח"כים הערבים על פי בקשת חבר הכנסת ד"ר מיכאל בן ארי. הח"כים הערבים הודיעו כי הם מחרימים את הדיון. זמן קצר לאחר תחילת הדיון הוצא ח"כ אילן גילאון (מרצ החדשה) מוועדת הכנסת לחמש דקות לאחר עימות שפרץ בין חברי הכנסת בדיון. מאוחר יותר הוצאו גם ח"כ חנין וגם ח"כ פניאן.

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) תקף בחריפות את אופן ניהול הדיון בעניין חברי הכנסת הערבים בועדת הכנסת. לדבריו: "גם במשפט שדה ישנה הפרדה בין תפקיד השופט לתפקיד הקטגור. אך בוועדה לקח על עצמו ח"כ יריב לווין את שני התפקידים והוא ממלא בהזדהות גמורה את תפקיד הקטגור וגם את תפקיד היו"ר. שאלותיי הלגיטימיות בעניין זה לא נענות ותגובתו היחידה של היו"ר הייתה להוציא אותי מהדיון פעם אחר פעם. ניסיון כזה להשתקה לא מרפה את חומרת העניין. אני קורא להפסיק את הדיונים בועדת הכנסת ולבחון את כל אופן התייחסות הכנסת לחברי הכנסת הערבים בימים מסוכנים אלה של התלהמות והסתה."  

ח"כ לוין הקריא במהלך הדיון תרגום מראיון של ח"כ זועבי בו התבטאה נגד מדינת ישראל והדמוקרטיה.  עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר כי לוב לא מצויה ברשימה שהיציאה אליה מוגדרת כעבירה על החוק ועל כן לא ניתן להעמיד לדין חברי כנסת ואזרחים לדין על כך.

יוזם הדיון, ח"כ מיכאל בן ארי, קרא להגביל את חופש התנועה של ח"כ זועבי מאחר והיא מנצלת זאת כדי להסית במקומות שונים נגד מדינת ישראל. בן ארי קרא גם לשלול מאותה סיבה גם את הדרכון הדיפלומטי שלה. "אם היא חוששת לחייה שעזמי בשארה יממן לה אבטחה מהכספים שהוא מקבל מהכנסת".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שאל את נציג משרד המשפטים מדוע לא הוחזקה זועבי במעצר כמו הפעילים האלימים האחרים בספינה, "האם היא זוכה לזכויות יתר?".

ח"כ פרופ' אריה אלדד אמר כי יש לשמור על חופש הביטוי במדינה דמוקרטית, אך לדבריו, הפעם זועבי חצתה את הגבול מדיבורים למעשים וסייעה בפעילות טרור ועל כן יש לטפל בפרשה בחומרה- "If you want to shoot - Shoot. Don`t talk"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו