לא עוד ענת קם: תיאסר הדפסת מסמכים מסווגים

"במחנה": מערכת חדשה תחסום את האפשרות להעתיק מסמכים רגישים. גם ההרשאות לפקידות לקריאת מסמכים סודיים יצטמצמו.

תגיות: ענת קם
, א' בתמוז תש"ע

ענת קם
ענת קם
פלאש 90

אפקט ענת קם: בחודשים הקרובים תותקן בכל המחשבים הצבאיים מערכת טכנולוגית שתחסום את האפשרות להדפיס מסמכים מסווגים. כך מדווח עיתון "במחנה" בגליונו האחרון.
לפי נוהלי השימוש החדשים במסמכים הצה"ליים, לא ניתן יהיה להעתיק כל מסמך מסווג שמופיע ברשת הצה"לנט. התוכנית החדשה היא חלק מפרויקט "בינה ודעת" של אגף התקשוב, שמתייחס בין השאר להעלאתם של תכנים בצה"לנט ובמחשבים אישיים.

במסגרת ההנחיות החדשות, נדרש כל כותב מסמך צבאי להגדיר עבורו סיווג מתאים. עם הטמעת הטכנולוגיה, כאשר ינסו להעתיק או להדפיס את המסמך המסווג, המחשב לא יגיב לפקודות ובמסך תופיע הקריאה: "לא ניתן לבצע פעולה זו במסמך זה".
"אין ספק שטכנולוגיית חסימת המסמכים תגביל קצינים רבים, שמעתה לא יוכלו לקרוא מסמכים מסוימים מתוך דף, אלא רק באמצעות מצגת או מחשב", אמר קצין באגף התקשוב.

עד ליישום התוכנית, יכולים הקצינים להדפיס ולהעתיק מסמכים בעלי מידע רגיש כדי שיוכלו להשתמש בהם במהלך פגישותיהם במשרדם ומחוצה לו.
באחרונה, בעקבות שורת מקרי הדלפת מידע, הוחלט להגביל את השימוש במסמכים המסווגים. כתוצאה מכך, גם מספר ההרשאות לקריאת המסמכים הרגישים מצד פקידות הלשכה יצומצם באופן משמעותי. יחד עם זאת, הקצינים יוכלו להעניק הרשאה מיוחדת לפקידותיהם, כדי שבעת הצורך יוכלו לשלוח את המסמך במייל או לתייק אותו.

"מקרה ענת קם נחשף לקראת סוף תהליך ההטמעה, אך הוא בהחלט היווה עבורנו זרז ומשנה תוקף לחשיבות פיתוח הטכנולוגיה", הוסיף הקצין. "תמיד ישנה דרך מסוימת באמצעותה ניתן להוציא מסמכים שונים, ולכן יהיה על צה"ל בראש ובראשונה לסמוך על אנשיו".