חברות הסלולר תוקעות את אוזנו של הלקוח

מליאת הכנסת הצביעה אחר הצהריים (רביעי) כנגד חוק איסור חסימת יישומים במכשיר טלפון נייד של ח"כ מאיר שטרית (קדימה).

תגיות: מאיר שטרית
ניר הר זהב , ד' בתמוז תש"ע

חברות הסלולר תוקעות את אוזנו של הלקוח-ערוץ 7
ח"כ מאיר שטרית
פלאש 90

מליאת הכנסת הצביעה אחר הצהריים (רביעי) כנגד חוק איסור חסימת יישומים במכשיר טלפון נייד של ח"כ מאיר שטרית (קדימה).

ח"כ מאיר שטרית ממשיך את מאבקו אל מול חברות הסלולר ולפני הצהריים העלה הצעת חוק נוספת, על פי הצעת החוק ביקש ח"כ שטרית לחייב את חברות הסלולר לפתוח את החסימות של המכשירים הניידים בשני אופנים. ראשית לפתוח את חסימת המכשיר עצמו לרשת אחת. כיום חברות הסלולר מוכרות מכשירים אשר חסומים אך ורק לשימוש ברשת שלהן.

עפ"י הצ"ח מוצע כי לא יימכרו בישראל מכשירים חסומים, כך שכל לקוח יוכל לעבור עם המכשיר מרשת אחת לרשת שנייה בתום תקופת ההתחייבות וזאת בעזרת החלפת כרטיס ה-SIM בלבד. לדבריו של שטרית:"היום לקוח עושה עסקה עם חברה וזו נועלת אותו אצלה יחד עם המכשיר. אין שום סיבה שלקוח יצטרך לפרוץ באמצעות תשלום נוסף את המכשיר." עוד הוסיף:"לקוח משלם מדי חודש על מכשיר, המכשיר הוא שלו ולא של חברת הסלולר, איזה היגיון יש בחסימה שכזאת."

סוגיה נוספת שהצ"ח נועדה לפתור היא חסימת אפליקציות שונות במכשירים הניידים, כיום חברות הסלולר מבצעות חסימה לשירותים שונים, בדרך כלל שירותים אשר ניתנים ללקוח חינם ואשר למעשה מוזילות את עלות השיחות, לדוגמת תוכנת SKYPE החינמית. על פי הצעת החוק כל המכשירים יימכרו כאשר הם פתוחים לכל השירותים אך יחד עם זאת כל לקוח יוכל להחליט אילו שירותים הוא מעוניין לחסום לחלוטין.

ח"כ שטרית תקף את ועדת השרים אשר התנגדה לחוק ואמר "אינני מבין איך אתם מתנגדים לחוק צרכני שכזה, אין פה עניין פוליטי, זהו שוד לאור יום של חברות הסלולר על פני הלקוחות. אתם גורמים לחברות הסלולר להפוך את המכשיר לארנק."

שטרית התחייב מעל בימת המליאה להמשיך את המשך החקיקה בשיתוף מלא עם שר התקשורת, משה כחלון, ואף לחכות להחלטת משרד התקשורת בנוגע לרפורמה מתוכננת בנושא. ח"כ שטרית הזכיר לשר התקשורת את הצעת החוק שלו להגבלת התשלום החודשי. בעזרת שיתוף פעולה בין ח"כ שטרית למשרד התקשורת חברות הסלולר התחייבו מיוזמתן וללא צורך בחקיקה לפתוח מסלולים שבהם יוכלו ההורים להגביל את התשלום החודשי של ילדיהם עד סוף שנת 2010. ח"כ שטרית קרא לשר התקשורת להמשיך את שיתוף הפעולה גם בתחום זה.

השר כחלון אשר השיב להצעת החוק, הביע את התנגדותו לחוק ולא איפשר להצעת החוק לעבור בקריאה טרומית. לטענתו, המשרד מבצע שימוע בנושא ואין בכוונת המשרד למנוע מאוכלוסיות מסוימות את השימוש בטלפון כשר אשר חסום מראש.

הצעת החוק נפלה, בעד הצביעו 21, נגד הצביעו 45.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il