תוכנית פיתוח גן המלך אושרה בוועדה המקומית

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה את תוכנית "גן המלך" במסגרתה ייהרסו 22 בתים בלתי חוקים ו-66 נוספים "יולבנו".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט' בתמוז תש"ע

תוכנית פיתוח גן המלך אושרה בוועדה המקומית-ערוץ 7
מזרח ירושלים

תוכנית העירייה לפיתוח גן המלך לרווחת תושבי המקום אושרה היום בוועדה המקומית לתכנון ולבניה ברוב גדול. 

בעירייה מציינים כי במתחם גן המלך, אשר עד היום היה אסור לבניה לחלוטין על פי החוק, קיימים 88 בתים לא חוקיים, הנמצאים כיום בהליכים משפטיים וצווי הריסה. בבתים מתגוררות משפחות בתנאי מגורים קשים וללא תשתיות ראויות. חלק מהבתים בנויים ללא יסודות ראויים, ללא חיבור לתשתיות מים, חשמל וביוב, חלק אחר של הבתים בנוי מעל קווי ביוב אשר מסכנים את יציבותם ומסכנים את חיי התושבים.

במסגרת התוכנית תהיה אפשרות חסרת תקדים להכשרה וקבלת היתר ל-66 מהבתים הנמצאים במתחם ונבנו בצד המזרחי (כ75%), ואילו  22 תושבי הבתים אשר נמצאים בצידו המערבי של גן המלך המתחם יוכלו לבנות את בתיהם, לראשונה באופן חוקי, בשטחים פתוחים הנמצאים בצדו המזרחי של המתחם.  

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בירך על החלטת הוועדה המקומית אשר היתה פתוחה לציבור והתנהלה בשקיפות מלאה תוך שמיעת נציגי התושבים ואמר כי "לגן המלך היו קיימות שלוש חלופות. האפשרות הראשונה היתה לפנות את השטח כולו ולהרוס את כל 88 הבתים הלא חוקיים שנבנו בו בהתאם לתב"ע הקיימת כיום ולצווי ההריסה של בית המשפט. האפשרות השניה היתה לטמון את הראש בחול ולהכשיר באופן גורף 100% מעבירות הבניה הלא חוקיות במקום. העירייה בחרה בחלופה השלישית אשר מאזנת בין הצרכים השונים, לפיה תינתן אפשרות חסרת תקדים להכשיר 75% מהבתים ומתן אפשרות חוקית לראשונה לבניה במתחם לשאר הבתים, תוך הסדרת תשתיות ראויות במקום לראשונה לרווחת התושבים".  

מאחר והאזור כולו היה מיועד במקור להיות שטח ציבורי פתוח, והבתים נבנו בו ללא היתרים, הוא מעולם לא תוכנן. עיריית ירושלים תפעל במסגרת התוכנית להסדרת התשתית העירונית כולל שדרוג תשתית הכבישים, הביוב, החשמל ושאר השירותים במקום. כמו כן, מעולם לא נבנו באזור מבני ציבור, במסגרת התוכנית תבנה העירייה מבנה רחב היקף לרווחת תושבי השכונה בו יוקמו כ-2000 מ"ר של שטחי ציבור, כיתות לימוד, מעונות יום, גני ילדים, חדר כושר,  טיפת חלב ועוד. המרכז, יחד עם מוסדות נוספים אותם מקדמת העירייה לרווחת תושבי מזרח העיר, ייתן מענה ופתרון ראוי לתושבי השכונה.  מתחת למבנה תוכשר חנייה תת קרקעית לכ-140 כלי רכב.  

בחלקו המזרחי של המתחם, בו יוכשרו הבתים הקיימים, יאושרו לבנייה בקומות הקרקע שטחי מסחר, מסעדות, סדנאות אומנים, חנויות למזכרות ואמנות מקומית בהיקפים של כ 3,000 מ"ר לרווחת תושבי המקום ובמטרה להפוך את המקום לאטרקטיבי לתושבים ולתיירים מכל רחבי העולם.  החלק המערבי יהווה שטח ירוק, כייעודו במקור של המתחם כולו, ישוחזרו הבוסתנים והמקום יהפוך לאטרקציה תיירותית לרווחת תושבי המקום ולתיירים מהארץ ומהעולם.