ניידת משטרה
ניידת משטרה

עורך הדין פיני פישלר, בא כוחה של תנועת אומ"ץ וקצין משטרה בעברו, משגר מכתב למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ובו הוא דורש לבדוק תופעה עליה הוא מתריע מזה שנים, תופעה בה מפלילים לטענתו קציני משטרה ושוטרים אזרחים תמימים רק כדי לזכות בקידום, בדרגה והצגת נתונים נוחים למקבלי ההחלטות. "אני זועק את הזעקה הזו כבר הרבה מאוד שנים. אני מכיר את התופעה הזו כקצין משטרה בעבר וכעורך דין שמתפרנס מכך שבאים אליו בני נוער בדמעות ומספרים מה עוללו להם שוטרים".

פישלר מרחיב את פרטי התופעה שלדבריו הפכה לכלי בידי המשטרה. "משטרת ישראל היא המשטרה המצליחה ביותר. היא מציגה קרוב לתשעים וחמישה אחוזי הצלחה... כי אם פותחים תיק פלילי ואחר כך גונזים אותו בגלל חוסר בראיות או חוסר עניין לציבור, ולא בגלל חוסר אשמה, מבחינת המשטרה מדובר בתיק מוצלח. זהו הבלוף הראשון שאותו הצגתי בפני חברי הועדה שהקים שר המשפטים הקודם, השר פרידמן, הועדה סיימה את עבודתה והניחה דו"ח בן מאה עמודים לשר נאמן, וכעת הציבור זכאי לראות את הנתונים של ועדה שהוקמה במימונו".

עוד מספר פישלר כי כדי להוכיח התמודדות עם תופעות פשע כאלה ואחרות המשטרה פותחת תיקים נגד בני נוער, ולעיתים כדי להוכיח התמקדות בפשע מסוים שלגביו יש עלייה באזור מסוים היא משנה את שמו של הפשע בהתאם לצרכי ההסברה שלה. "מטעים את השרים עם נתונים כאלה ומציגים להם כאילו הפשיעה יורדת, וכשהשר לביטחון פנים צועק בכנס באילת שהנתונים מעוותים הקצינים שלו אומרים עליו שהוא זה שמעוות נתונים".

לדברי פישלר נתונים מצטברים אצלו על התופעה בין השאר גם משיחות עם קציני משטרה, אך מחשש לדרגתם ולתפקידם אלה מקיימים את השיחות ממכשירי טלפון ציבורי או מטלפונים של קרובי משפחה כדי שלא להזדהות ולא לסכן את עתידם.

במכתבו למבקר כותב פישלר כי את עיוות הנתונים מבצעים במשטרה תוך שימוש במכשיר בקרה שהוכנס לפעילות ושמו 'מנה"ל' , מכשיר שנועד לרכז באופן מקצועי, אחראי, מדויק ונאות את נתוני הפשיעה בתחנות המשטרה, ברחבי הארץ, במרחבים ובמחוזות השונים, בפריסה ארצית,אך ניתן לעשות בו כחומר ביד היוצר, להוסיף נתונים, שלנות נתונים או למחוק כאלה. לדבריו " בכלי סטטיסטי מעוות אשר זה, עושים במשטרה גם כדי להפליל, לכאורה, אזרחים רבים, בהם - חפים מפשע, ה"מוקרבים" "על מזבח" אותה מערכת 'מנה"ל" כושלת – על אותם נתונים מלאכותיים – מעוותים – מסולפים – כוזבים - המוזנים לה – לקרבה וקרביה פנימה - והכל מטעמים פסולים ונפסדים – ומתוך שיקולים זרים".

"זוהי פיקציה של ממש, פיקציה מטעה, מסולפת, מסוכנת ומזיקה כאחד. בכך, מכתימה המשטרה, הכתמת שווא, מאות אלפי אזרחים, על פני שנים, במצטבר, בדרך פסולה ונפסדת, תוך גרם נזקים קשים - מי ישורם – לציבור רחב במדינת ישראל".

עורך הדין פישלר מעריך שלמעלה משני מיליון איש בישראל אינם יודעים אך במרתפי המשטרה מצוי נגדם תיק פלילי כלשהו שניתן לסגור ולפתוח אותו על פי רצון קציני המשטרה.

כעת מאמין ומקווה פישלר שמבקר המדינה ייכנס לעובי הקורה, יבחן את מכשיר הבקרה ואת הטענות שלדבריו כבר הוכחו כאמיתיות באירוע בו נחקרו בכירי תחנת המשטרה בקרית מלאכי.