מצילומי הפשיטה על המשט
מצילומי הפשיטה על המשטפלאש 90

פרופ' זכי שלום, איש אוניברסיטת בן גוריון ועמית מחקר במכון למחקרי ביטחון לאומי, מוצא את הצדדים החיוביים שבמשט הטרור לרצועת עזה, צדדים שזוכים לפחות תשומת לב תקשורתית. ביומן ערוץ 7 הוא פירט את הצדדים הללו ופותח בהבנת הקושי לקיים מדינה פלשתינית מפורזת. לדבריו העימות סביב המשט הוכיח לישראל בשלב מוקדם כי רעיון הפירוז עליו מדברת ממשלת ישראל אינו רעיון אותו ניתן ליישם בקלות שכן לאחר יציאה ישראלית מאזור כלשהו לא ניתן עוד לשלוט בהזרמת אמצעי לחימה רק בעזרת חתימה הצהרתית גרידא. "פירוז מעשי יכול להתבצע אך ורק בשיתוף פעולה מלא של הרש"פ ותלוי ביכולת העמידה של ממשלת ישראל. מדובר ביישום קשה מאוד". כעת נותר לקוות שאכן ממשלת ישראל תתעורר בהתאם לנתונים המתבררים.

בנוסף לזאת מציין פרופ' שלום כי על אף הפגיעה במעמדה של ישראל בעקבות אירועי המשט הרי שלראשונה הקהילה הבינלאומית, והממשל האמריקני בראשה, העניקה הכרה כמעט מלאה לזכותה העקרונית של מדינת ישראל למנוע אספקת נשק לחמאס ברצועה. זאת על אף הדרישה לפיקוח בינלאומי המהווה לטעמו של פרופ' שלום הסכם בו יכולה ישראל לעמוד.

תוצאה חיובית נוספת של 'אירועי המשט' אותה רואה שלום טמונה בחידוש מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית. הוא מזכיר כי במהלך הדיונים באו"ם סביב המשט הבהיר הממשל האמריקני כי לא ייתן יד לפגיעה גורפת במעמדה של מדינת ישראל ובזכותה הלגיטימית להגן על עצמה ולחקור את מהלכיה.

לדבריו נראה כי ממשל אובמה חוזר למתווה הפעילות של ממשלי בוש וקלינטון, מתווה בו כל בירור נעשה לא מתוך כיפופי ידיים והכתבות מלמעלה אלא מתוך מו"מ רציני בין שני צדדים. "הממשל האמריקאי הבין את מגבלות הכוח", הוא אומר.

עוד מציין פרופ' שלום את ההכרה של הנהגת הרש"פ בכוחו המתעצם של חמאס, הכרה שלטעמו תוביל הנהגה זו לוותר על מספר דרישות בלתי סבירות מישראל והגעה למתווה מו"מ פרגמאטי מול ישראל.