מחקרים מצביעים על כך שיותר ממיליון ישראלים, כמחצית מגילאי ה-50 פלוס - סובלים מדלקת מפרקים כרונית (אוסטאוארטריטיס) במפרק אחד לפחות.

המחלה הלא סימפטית הזו גורמת לשחיקת הסחוס ולדלקת במפרקים - בעיקר בברכיים, בכתפיים ובעמוד השדרה. קורבנות המחלה סובלים מכאבים עזים, לעיתים קשים ומשתקים ובמקרים רבים בהם הסחוס נשחק לגמרי יש צורך בהחלפת המפרק. עד לא מזמן הטיפול המקובל בדלקת מפרקים כרונית, היה בעזרת הזרקת סטרואידים, חומצה היאלורונית וצריכת נוגדי כאבים.

טיפול חדשני שפותח בגרמניה וקרוי אורטוקין, מתבסס על חיזוק מרכיב טבעי המצוי בדם המאפשר את עצירת הדלקת, הפחתת הכאבים, הגנה על הסחוס מפני שחיקה נוספת ושיפור בתנועתיות. במהלך הטיפול נלקח דם מגוף החולה אל תוך מבחנות מוגנות פטנט שם הוא עובר אינקובציה עד ליצירת הסרום. הסרום מופרד מהדם הנקרש על ידי סירכוז, ומוזרק אל המפרקים הנגועים בדלקת.

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על הצלחה משמעותית ביותר של הטיפול בעצירת דלקות המפרקים, ועל יעילותו הגבוהה לעומת טיפולים קונבנציונליים בדלקת מפרקים.

הטיפול החדשני מבוסס על דמו של החולה עצמו, ועל כן, מעבר לעצירת הדלקת ושחיקת הסחוס, החולים לא נחשפים לתרופות ולחומרים כימיים מזיקים - כמו סטרואידים למשל.

הטיפול החדשני שנהוג במספר בתי חולים מרכזיים באירופה, הגיע לאחרונה לישראל. ד"ר דוד מורגנשטרן, רופא מומחה בכירורגיה אורטופדית וברפואת ספורט, הוא מחלוצי המטפלים בשיטה במרכז "מעגלים" שבתל יצחק.

אורטוקין היא שיטת טיפול חדשה באוסטאוארטריטיס (דלקת מפרקים ניוונית), ובבעיות גב כגון פריצת דיסק, בלט ועוד, בעיות המעוררות לחץ עצבי, דלקות בגב, וכאבים עזים.

שיטת אורטוקין פותחה בגרמניה על ידי חברת התרופות Rhein Device GmbH ומתבססת על עקרון הריפוי העצמי  - על פיו הגוף מופעל על מנת לרפא את עצמו. הטיפול בשיטת אורטוקין מתבצע באירופה בהצלחה מרובה  מאז 1997, ולאחרונה הגיע גם לישראל, ומיושם בהצלחה במרכז מעגלים בתל יצחק.

הגוף תוקף את עצמו

ד"ר מורגנשטרן המתמחה ברפואת ספורט מסביר כי רוב בעיות הגב והמפרקים הכרוניות מלווות בתהליך דלקתי המתבטא בכאבים, בנפיחות ובירידה בתפקוד האיבר או הגפה. תפקיד מרכזי בהתפתחות דלקת כזו יש לחלבון האגרסיבי הקרוי אינטרלאוקין IL-1) ) חלבון זה המהווה גורם חשוב בהאצת התהליך הדלקתי של המערכת החיסונית, במהלכה הגוף תוקף את עצמו. לדברי ד"ר מורגנשטרן, ה IL-1 מפעיל אנזימים אשר "מעכלים" את רקמת הסחוס העצמית כך שהמושג "שחיקת סחוסים" מבוסס הן הגורמים מכאניים אך בעיקר מגורמים כימיים; כיום, אנו מסוגלים לתת מענה ספציפי בעצירת התהליכים אלה.

החלבון המנוגד ל- IL-1ואשר מיוצר באופן טבעי בגוף, נקרא IL-1Ra . חלבון זה התגלה כאידיאלי לטיפול טבעי לעצירת הדלקת, כיוון שהוא מונע מהחלבון האגרסיבי IL-1 לפעול, וכך, מונע את התקדמות הדלקת.

באמצעות לקיחת דם רגילה מהחולה, ובעזרת אינקובציה, מרבים את IL-1Ra וחלבוני הגנה נוספים הנמצאים בתאי הדם. את הסרום (נסיוב) שנוצר בעקבות האינקובציה מזריקים חזרה לתוך המפרק או העצב המודלק, והדלקת נעצרת.

לדברי ד"ר מורגנשטרן, שיטת הטיפול באורטוקין מאפשרת למעשה ליצור ריכוז גבוה של חלבוני הגנה ולהחדיר אותם למקום הפגוע בדרך שהגוף לא היה מסוגל לעשות בכוחות עצמו. כך למעשה מופעל הגוף באופן טבעי לעצירת המחלה, באמצעות ההזרקה ישירות לאזור הממוקד, במפרקים או בחוליות הגב.

תוצאות הטיפול באורטוקין הן כאמור יוצאות דופן ומגיעות להישגים רבים הרבה יותר מהשיטות הישנות יותר בעצירת הדלקות, הפחתת הכאב, והגנה על הסחוס מפני שחיקה נוספת.

המחקר מצביע: יותר הצלחה. פחות סיכונים

מחקר קליני שהתבצע בביה"ח האוניברסיטאי דיסלדורף שבגרמניה בין השנים 2003-2005 השווה בין יעילות ובטיחות הטיפול באורטוקין לבין הטיפול בחומצה היאלורונית הנהוג כיום לטיפול במחלה. המחקר בחן 376 נבדקים הסובלים מדלקת כרונית במפרקי הברכיים. תוצאות המחקר הצביעו על כך שהטיפול באורטוקין היה אפקטיבי יותר לטיפול בכאבים. לפי סקאלת אומדן הכאב VAS ((Visual Analog Scale מטופלי אורטוקין דיווחו על ממוצע 30 (כאב קל) בעוד המטופלים בחומצה היאלורונית דיווחו על ממוצע 39. הבדלים חדים יותר נמצאו בבדיקת יעילות הטיפול כאשר מטופלי אורטוקין הדגימו שיפור של 66 נקודות במבחן תפקוד המפרק (WOMAC) – תוצאות שהושגו עקב שיפור משמעותי בתפקוד המפרקים, ירידה בנוקשות המפרקים וביכולת התנועה, זאת לעומת שיפור ב-36 נקודות בלבד למטופלים בחומצה היאלורונית. בתום המחקר התגלה כי המטופלים באורטוקין סבלו גם מפחות תופעות לוואי בהשווה למטופלים בחומצה היאלורונית וקבוצת הביקורת (הזרקות פלצבו NaCl 0.9%), ונזקקו לפחות טיפולים משלימים לאחר שנתיים.

מחקר נוסף שבחן את יעילות הטיפול במטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון , דיווחו הנבדקים על שיפור משמעותי בכאב לאורך תקופה של חצי שנה בטיפול באורטוקין.

אוסטאוארטריטיס – כל אדם שני קורבן

אוסטאוארטריטיס היא מחלת מפרקים כרונית הבאה לידי ביטוי בשחיקת הסחוסים במפרקים ובעצמות השלד הסמוכות להם.

אוסטאוארטריטיס ידועה כמחלה של כל הגילאים, אך ככל שהגיל עולה, שכיחות המחלה נפוצה יותר. עד גיל 45 לוקים במחלה יותר גברים מנשים, אך מעל גיל 45 המגמה הזו מתהפכת, והיא הופכת לנפוצה יותר בקרב נשים.

ממחקרים עולה כי בלמעלה ממחצית גילאי ה- 50 פלוס, קיימת הוכחה רנטגנית להימצאות אוסטאוארטריטיס, לפחות במפרק אחד.

אוסטאוארתריטיס יכולה לפגוע בכל מפרק, אך היא נפוצה יותר בפרקים נושאי משקל כמו מפרק הירך, מפרק הברך ועמוד השדרה.

במצב של אוסטאוארטריטיס הופך שטח פני הסחוסים למחוספס, הסחוסים נשחקים וכך גורמים לגירוי המפרק. כתוצאה מכך מופיעים כאב, נפיחות, דלקת ונוקשות בתנועה. מחקרים שנערכו במהלך השנים הוכיחו את המשמעות שיש לגורמים הביולוגיים של האוסטאוארטריטיס ובעיקר את התפקיד המרכזי שיש לחלבון אינטרלאוקין IL-1 בהתפתחות המחלה.

חלבון זה ידוע שנים רבות כגורם המשמעותי ביותר בהאצת התהליך הדלקתי במפרקים ובחוליות הגב, זאת כיוון שחולי אוסטאוארטריטיס מייצרים כמויות עודפות של IL-1 וכך הדלקת הופכת לכרונית.