נחרבו בתי הכנסת
נחרבו בתי הכנסת פלאש 90

וותיקי המושב שדה יעקב שבעמק יזרעאל רגילים לראות בבית הכנסת היחיד של המושב שלהם מרכז רוחני ותרבותי זה עשרות בשנים. למעלה משבעים שנה משמש בית הכנסת הזה כסמל עבור מתיישבי המושב הוותיק. בשבת האחרונה נסגר בית הכנסת ומתפלליו נאלצו להתפלל במועדון פיס. זאת לאור חשש כבד מהתמוטטות צפויה של המבנה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שמעון סויסה, אחד התושבים.

"המבנה הגדול הזה היה אחד הסמלים הבולטים של שדה יעקב", אומר סויסה. "למעלה משבעים שנה המקום הזה הוא המרכז של המושב, והנה פתאום גילינו באחרונה סדקים בקירות. הגיע מהנדס שהגיע למסקנה שהמבנה מסוכן מאוד. בשבוע שעבר הוצא צו סגירה על המקום".

בדבריו מתאר סויסה את התחושות הקשות של ותיק המושב שהקימו אותו ואת בית הכנסת שבו לפני עשרות שנים וכעת הם רואים אותו מוקף גדרות וסגור.

"התחושה קשה מאוד כשמסביב רואים בנייה של מבני ספורט ומוזיקה, ודווקא מקום קדוש כזה בתקופה כזו של ימי י"ז בתמוז, נשאר סגור".

סויסה סבור שאת השאלות סביב מצבו של המבנה יש להפנות לראש המועצה האזורית ולגופים ממשלתיים שונים שאמורים היו לטעמו להשקיע משאבים במבנה ולמנוע את הגעתו למצבו כיום. בדבריו הוא מזכיר את ביקורו של השר לענייני דתות, יעקב מרגי, אך לפני ימים אחדים במקום. "הוא ציין שכשיש ישוב ובו בית כנסת אחד הוא יכול לעזור. כרגע מדובר בהצהרות וכוונות טובות. נקווה שהדברים יגיעו לכדי מעשים".

בלשכת השר מרגי מפנים אותנו לדבריו בתום הביקור בשדה יעקב, ובהם אמר כי "יפעל בשנת התקציב הבאה לאשר מסגרת סיוע לשיפוץ בתי כנסת ישנים הזקוקים לשיפוץ".