הבטיח. לברוב
הבטיח. לברובפלאש 90

הפורום המשפטי למען א"י פנה אחר הצהריים לרה"מ בדרישה לעצור את העברת הנגמ"שים הרוסיים לרשות הפלשתינית.

נחי אייל מנכ"ל הפורום כתב לרה"מ כי אין צורך להזכיר מה עלה בגורל מתקניה וכלי נשקה של הרשות הפלשתינית בעזה, אשר הועברו אליה, בידיעה ובהסכמה של ממשלות ישראל, וכדי שתוכל "להילחם בטרור".

"איש לא יכול לערוב לכך שגורל דומה אינו יכול להיות צפוי למתקנים, לכלי הנשק ולמידע הביטחוני הרב, שנמסר לידי הרש"פ באיו"ש, או אף לעצם המשך קיומה של הרש"פ, ובוודאי לא לאופן שבו יתנהלו כוחותיה ה"נאמנים" בסיבוב הדמים הבא מול הפלשתינים" – כותב אייל – "ציודם ב-50 נגמ"שים עלול להציב בפניהם "פיתוי" שיתקשו לעמוד בו".         נחי אייל מוסיף כי "לא נדרש דמיון מפותח במיוחד, כדי להבין מה ניתן לעולל באמצעות 50 נגמ"שים רוסיים מהירים וממוגנים, למחנות צה"ל, ליישובים אזרחיים, לאוטובוסים המסיעים ילדים, לג'יפי ה"סופה" החבוטים שבהם מצויידים סיורי צה"ל ועוד כהנה וכהנה. אין צורך בהסתערות מסודרת של גדוד הנגמ"שים כולו; די בנגמ"ש אחד שיפרוץ מחסום, או את גדר ההפרדה, וידהר בכבישים. נקל לשער כיצד תיראה זירת פיגוע שבוצע באמצעות נגמ"ש שכזה – שלא ניתן לעצרו".   

מוקדם יותר דווח כי רוסיה הודיעה שתעביר לפלסטינים 50 כלי רכב משוריינים בקרוב. המשוריינים יישלחו תחילה לירדן, ומשם יועברו לרשות הפלסטינית.מדובר בשיריוניות אותן הציעה רוסיה להעביר לרשות הפלסטינית כבר בשנת 2005, אולם עד היום לא הועברו השיריוניות לידי הרשות.

בשנה שעברה הבטיח שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי השריוניות יועברו לפלסטינים "בעתיד הקרוב מאוד", אולם דבר לא קרה ולא חלה התקדמות בתהליך. תחילה עוכב משלוח השיריוניות עקב התנגדות ישראל למהלך, זאת מחשש שהן ייפלו לידי חמאס וגורמי טרור נוספים.

אולם, לפני כשנתיים הסירה ישראל את התנגדותה, ולאחר פגישה בין ראש הממשלה אהוד אולמרט לשר החוץ הרוסי לברוב דווח כי הושג סיכום על העברת השריוניות, אך דבר לא התקדם מאז.