הרב יהודה עמיטל נפטר

הרב יהודה עמיטל מראשי ישיבת הר עציון באלון שבות וממקימי תנועת מימ"ד נפטר הלילה (שישי) בירושלים והוא בן 86.

תגיות: הרב עמיטל
עוזי ברוך וישי קרוב , כ"ז בתמוז תש"ע

הרב יהודה עמיטל נפטר
הרב יהודה עמיטל נפטר

הרב יהודה עמיטל נפטר הלילה (שישי) בירושלים. הרב עמיטל היה מותיקי הרבנים בציונות הדתית, מראשי ישיבת הר עציון באלון שבות וממקימי תנועת מימ"ד. הלוויתו של הרב עמיטל תצא היום  בשעה 12:00 מבית ההלוויות שמגר להר המנוחות בירושלים. ממשפחת הרב נמסר לערוץ 7 כי היה חולה בתקופה האחרונה אך בימים האחרונים חלה הדרדרות במצבו.

הרב יהודה עמיטל (קליין) נולד בשנת תרפ"ד 1924  בטרנסילבניה שבהונגריה. בשנת 1944, עם הכיבוש הנאצי, נלקח למחנה עבודה בו שהה כשמונה חודשים. "הייתי זמן קצר מאוד בגטו ", ספר בעבר הרב עמיטל, "ואז נשלחתי למחנה עבודה." במהלך חודשי שהותו במחנה, הצליח הרב עמיטל לשמור על כשרות. "כשנפרדתי מהורי, אבי אמר לי: 'אני בטוח שאתה תגיע לארץ ישראל'." הרב  שוחרר באוקטובר 1944 ושב לעירו, נאג'-ואראד. הוריו, אחיו ואחותו נרצחו בשואה. כך צוטט הרב באתר יד ושם.

"ברגע שהשתחררתי אמרתי לחבריי שאני רוצה לעלות לארץ ישראל. אמרו לי: 'לאן אתה נוסע?' הסתכלו עליי כעל משוגע. לא ידענו מה קורה בעולם, לא היה לנו לא רדיו ולא עיתונות... הגעתי לארץ בסוף שנת 1944, בנר שני של חנוכה. זה יום בו כל המשפחה שלי מתאספת. אין אצלנו ימי הולדת אלא יום העלייה לארץ." בהגיעו לארץ המשיך הרב עמיטל את לימודיו והוסמך לרבנות. יום אחרי הכרזת העצמאות התגייס לצה"ל ולחם במלחמת העצמאות.

הרב עמיטל לימד בפרדס חנה, היה ממקימי 'ישיבת הדרום' ברחובות וכיהן כראש ישיבת ההסדר 'הר עציון' שבגוש עציון. "לקחתי על עצמי להיות ראש ישיבה משום שידעתי שאני צריך למלא את מקומם של חברים שלא ניצלו. זה נתן לי כוח לעשות משהו. העובדה הזאת שאני בין הבודדים שנשארו, זה נתן לי כוח. אחרת לא הייתי מקבל על עצמי תפקיד כזה. אני לא בא מבית רבנים ומנהיגים." הרב עמיטל היה ממייסדי תנועת 'מימד' בשנת 1988, ובשנת 1995 כיהן כשר בממשלה. לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים, שב לעבודתו החינוכית כראש ישיבת ההסדר 'הר עציון'.

על החלפת שמו ספר הרב עמיטל: "יש פסוק שאומר 'שארית ישראל כטל' (מיכה ה', ו'). הרגשתי שהפסוק מתאר את המצב בו היינו בזמן מלחמת השחרור, כשהיינו בודדים ונלחמנו לבד כמעט נגד כל העולם כולו. חיפשתי איזה שם – אהיה כטל לישראל."

יום שחרורו של הרב עמיטל על ידי הצבא האדום באוקטובר 1944, היה יום שמחת תורה. על כך הוא אומר: "אצלי כל חג זה בעיה. בשמחת תורה, לדוגמא, דיברתי בישיבה על השואה, לא יכולתי לעבור שמחת תורה בלי השואה." לשואה, אמר הרב עמיטל, "יש השלכות על כל החיים שלנו. כל מה שיש בארץ זה קשור לשואה, הכל מושפע מהשואה באופן בלתי מודע. זה משחק תפקיד גדול בחיים שלנו בארץ – כל פחד הקיום, ההישרדות."

הרב יהודה עמיטל הותיר את אשתו, מרים, חמישה ילדים, נכדים ונינים.