בעזה אין משבר הומניטארי, הבעיה היא שהחמאס שם ידו על מוצרים המועברים לעזה ומשתמש במוצרים כימיים וחקלאיים כידי ליצור אמצעי לחימה נגדנו אמר תא"ל (מיל.) ברוך שפיגל, ששימש כיועץ לעניינים הומאניטאריים לשרי בטחון כולל במבצע "עופרת יצוקה" בדברו במפגש עם פוליטקאים אירופיים שנערך במכללה האקדמית נתניה על רקע המשטים לעזה.

תא"ל (מיל.) שפיגל הוסיף כי לאורך כקילומטר וחצי של גבול בין עזה למצריים יש כ- 800 מנהרות דרכן מוברחים גם חלקי טילים 90 אחוז מהם מקורם באיראן. החמאס גובה מיסים מחופרי המנהרות ושולט לחלוטין בתנועה העוברת דרכן. שפיגל גילה שגם בזמן מבצע "עופרת יצוקה" הועבר מזון לרצועה אך חמאס מנע כניסתו כידי להוכיח שישראל אינו הומניטארית גם אם הדבר היה על חשבונם של התושבים.

שפיגל הסביר כי בעיתו של צה"ל היא בלחימה בטרוריסטים המשתמשים באוכלוסייה האזרחית כמגן. כידי להתמודד עם הבעיה הצמיד צה"ל לכל חטיבה "קצינים והמנטרים" שתפקידם לעסוק בצד האזרחי כולל סמכות להפסיק פעולה כידי להימנע מפגיעה באוכלוסיה אזרחית ואף לספק לה סיוע תוך כידי לחימה.

שפיגל, אשר החליף בזמנו את הרמטכ"ל אשכנזי כמח"ט "גולני" ציין כי מאז מבצע "עופרת יצוקה" יש גידול משמעותי בניסיונות להבריח טילים לעזה בעיקר בעידוד איראני.

באשר למאמצים לשחרורו של גילעד שליט, גילה שפיגל כי גם נשיא צרפת סרקוזי, ניסה בצינורות דיפלומטיים סודיים לשכנע את החמאס לאפשר ביקור ולו חד פעמי של הצלב האדום אצל החייל השבוי שהוא אזרח צרפת אך נידחה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו