ישיבת הכנסת
ישיבת הכנסת

הכנסת אישרה ברוב של 34 בעד מול 16 מתנגדים לשלול שלוש זכויות יתר מחברת הכנסת חנין זועבי. ההצבעה נערכה לאחר דיון סוער של 3 שעות. בהצבעה לא היו נמנעים, שניים שהיו נוכחים לא הצביעו. חברי הכנסת מסיעת הבית היהודי נעדרו מההצבעה.

הזכויות שנשללו: ההיתר לצאת מהמדינה, דרכון דיפלומטי, השתתפות בהוצאות משפטיות.

ח"כ יריב לוין בירך על החלטת המליאה ואמר, "ההחלטה מבטאת את תחושת העם כולו שיש לנקוט יד קשה נגד ח"כים הפוגעים בחיילי צה"ל ומערערים על עצם זכותנו לחיות כאן. ח"כ זועבי יודעת עכשיו כי היא תידרש לשלם מחיר של ממש על התנהגותה".

עוד אמר כי "ההחלטה היא תמרור עצור מפני המשך הפעולות החותרות תחת בסיס קיומנו, מי שלא יציית לתמרור זה  ימצא עצמו מחוץ לכנסת".

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי שיזם את ההצעה אמר, "היום נסגר מעגל. שמאל הערבים והליכוד לקחו את זכויות היתר של הרב כהנא כצעד ראשון להוצאתו מהכנסת. היום לקחנו את זכויות היתר של חנין זועבי בדרך לסילוקה מהכנסת. הבא בתור טיבי. היום זועבי מחר טיבי".

ח"כ חנין זועבי אמרה לאחר לאחר אישור הכנסת לשלול חלק מזכויותיה הפרלמנטאריות, "זהו תקדים מסוכן בכנסת כלפי האוכלוסייה הערבית ונבחריה, ומסר עוין כלפיה".

לדבריה, "לא פלא שמדינה השוללת את זכויות היסוד של מיליון וחצי אזרחים ערבים תשלול  זכויות מחברת כנסת המייצגת אותם  נאמנה, הכנסת ממילא מטילה מגבלות על פעילותנו הפרלמנטארית והציבורית באמצעות החקיקה הגזענית, ולא זכויות היתר שיתירו מגבלות אלה. במדינה מתוקנת היו מענישים ומטילים סנקציות על אלה שהסיתו ואיימו על חברת הכנסת זועבי".

"מה נכון ומה ראוי לא נקבע לפי ראות עיניהם הפוליטיות של חברי הכנסת, אלא לפי ערכים אוניבירסאליים הרחוקים שנות אור מערכיהם של חברי הכנסת שוללי הזכויות", הוסיפה.. ח"כ זועבי הודיעה כי תמצה את כל הצעדים האפשריים, כולל פניה לערכאות משפטיות ולגופים בינלאומיים כדי לרסן את יצר הנקמה של הרוב האוטומטי בכנסת,

במהלך הדיון תקפה ח"כ אנסטסיה מיכאלי את ח"כ זועבי "בכל מדינה מתוקנת, חבר פרלמנט שחוצה את הקו האדום ומזדהה עם האויב ועם התחמשותו בנשק להשמדה על מנת להשמיט את הבסיס הלאומי של המדינה, לא ימצא בכיס שלו דרכון דיפלומטי של המדינה אותה הוא שואף להשמיד".

ח"כ מיכאלי ציינה כי זועבי יצאה מהאולם בעת הדיון, "היא בוגדנית וגם פחדנית, היא לא רוצה לשמוע את הדיון".

"אני לוקחת את הנאמנות של זועבי לאיראן ברצינות ומציעה לה לפנות לאחמדיניג'אד על מנת שיעניק לה אזרחות  ודרכון דיפלומטי איראני ובינתיים תרשו לי  לתת לה דרכון  זמני שיועיל לה בכל נסיעות ההסתה שלה, כי את הדרכון הישראלי נשלול ממנה עוד הערב", הוסיפה.

לאחר שסיימה את דבריה חילקה ח"כ מיכאלי דרכונים לח"כ זועבי וח"כים הערבים והוצאה מהמליאה ע"י יו"ר הכנסת.

ח"כ דני דנון הקריא במהלך הדיון  מעל דוכן הנואמים במליאה את מס' הטל' בלשכתה של ח"כ זועבי ואמר "אני קורא לכל אזרחי ישראל להתקשר אליה ולומר לה -מקומך בבית האסורים".

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, אמר לזועבי, "אין לך מקום בכנסת ישראל, אינך ראויה להחזיק בתעודת זהות ישראלית, את מביישת אז אזרחי ישראל, את הציבור הערבי ואת משפחתך".

ח"כ חנין זועבי אמרה "תוכן הדיון מבייש כל פרלמנט בעולם, זו המדינה שלי, לא הכלא לא הפחדה ולא חברי כנסת ישנו את העובדה הזו שאני פלסטינית".

עוד אמרה, "אני נגד הכיבוש, נגד המצור ונגד דיכוי העמים ואני נאבקת ופועלת נגדם. אתם חברי הכנת הייתם אמורים להגן על הזכות שלי לייצג את העמדות שלי, הייתם אמורים להגן עלי מפני הגזענות וההסתה". לדבריה, "לחברי הכנסת אין זכות להצביע נגדי, אני היא זו שמגנה על הדמוקרטיה ולא אתם".

מוקדם יותר היום אמרו גורמים בכנסת לערוץ 7 כי יש חשש גדול שח"כים וביניהם גם ח"כים שלא משתייכים לשמאל סגרו 'דיל' עם נציגי הערבים בכנסת ויעדרו מהצבעה היום בעניין ח"כ זועבי.

מי הצביע בעד ומי נגד?

בעד הצביעו חברי הכנסת אברהם מיכאלי, אורלי לוי, אלדד, רותם, חסון, לוין, רגב, כחלון, פיניאן, אקוניס, קרא, ביבי, דנון, שמאלוב-ברקוביץ, שאמה, מוזס, זאב, חוטובלי, אריאל, מילר, גמליאל, פלד, חיים כץ, שמטוב, מטלון, לנדאו, מקלב, אנסטסיה מיכאלי, אזולאי, עמאד, יעקב כץ, בן ארי, יעלון, קירשנבוים.

נגד הצביעו חברי הכנסת צרצור, זחאלקה, אורון, ברכה, טיבי, מג'אדלה, סוויד, גנאים, גילאון, חנין, זועבי, אגרבייה, כבל, מרידור, אלסאנע, מולה.