פטריוטיות. לבני
פטריוטיות. לבניצילום: איציק אדרי

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, נשאה דברים הערב (רביעי) בקריה האקדמית אונו, במסגרת פאנל בנושא יחסי חרדים וחילוניים. בין חברי הפאנל האחרים שלקחו חלק בכנס – אריה דרעי, סבר פלוצקר ובן כספית.

במהלך דבריה אמרה "מה שאני אומרת על העניין היהודי הוא לא בשבילכם. מדובר בהיסטוריה המשותפת של כולנו. היות אדם יהודי אינה קשורה לכמה מצוות הוא מקיים אם בכלל אלא להיסטוריה שלנו, לתרבות המשותפת, למשפחה, לעם. אני תומכת במתן כבוד לכל אדם בדרך בה הוא בוחר לחיות ולממש את היותו יהודי. אך צריך לומר שנכשלנו עד כה בניסיון לקבוע מהי מדינה יהודית. החשבון נפש צריך להיות משותף – גם של החברה החרדית וגם של החברה החילונית. עלינו לקבוע מהי מהותנו כמדינה יהודית ולשמר במסגרתה את אותה מנגינה יהודית במובנה הלאומי, את הסמלים, את התרבות המשותפת", אמר לבני.

"אנחנו צריכים לשרטט ביחד את המכנה והחזון המשותף לחברה בישראל – זה עובר דרך זכויות אך גם דרך חובות משותפות. הבעיה המרכזית אינה בציבור כלשהו אלא במנהיגים שמנצלים שיטת בחירות גרועה ופוליטיקאים חלשים, לא רק מהצד החרדי, שרוצים לשבת על הכיסא בכל מחיר ומוכנים לשלם מחירים שבסופו של דבר אינם תורמים גם לאותו סקטור שלו הם משלמים. עלינו לשאול למשל האם המטרה של הענקת הקצבאות היא לשמר מצב שבו ישנה קבוצה שלא יוצאת לעבוד ולהתפרנס בכבוד? אני שואלת איפה הפוליטיקאים החרדים כאן. האם הם מבקשים לעודד דרך אותן קצבאות את אותן תופעות של אי יציאה לעבודה ואי השתלבות?".

"אני מאמינה גם שכל אזרח בישראל צריך להיות שותף לנטל השירות – צבאי, לאומי או אזרחי. לא יכולה להיות דרישה להעדפה מתקנת למי שלא עשה שירות כזה. אם נעשה זאת אין לי ספק שנוכל לפרק חלק גדול מהמתחים בחברה. כל חברה צריכה לעשות את חשבון הנפש לעצמה ולהתחבר ביחד לאותו מכנה משותף", אמרה.

בהתייחסה ללימודי הליבה אמרה "לימודי הליבה אינם נגד מישהו אלא בעד יצירת מכנה משותף בחברה הישראלית והענקת הכלים לדור הצעיר כולו להשתלב בשוק העבודה בעתיד. בבתי הספר הממלכתיים צריכים ללמוד יהדות לא כטובה לחרדים אלא כי זה חלק מהתרבות, מההיסטוריה ומהערכים שלנו – כפי שבתי הספר החרדיים צריכים ללמד ציונות ולהעניק לכל ילד את הכלים לשוויון הזדמנות אמיתי ולהשתלבות בשוק העבודה ובחיים. לכל אזרח צריכה להיות היכולת להתפרנס בכבוד".

עוד אמרה "קדימה היא מפלגה שצריכה לדאוג לכלל אזרחי ישראל. לא מדובר במפלגה שמייצגת רק את הסקטור החילוני – יש לי מחויבות לכלל החברה הישראלית. המחויבות לא יכולה להיות כלפי סקטור אלא כלפי עם ישראל. יום לאחר הבחירות, ראש ממשלה צריך להיות מחויב כלפי כלל האזרחים במדינה ולא כלפי סקטור מסוים".

לבני סיכמה "יהיה קשה ליצור את אותה הסכמה משותפת אך אין לנו ברירה אחרת – האלטרנטיבה היא קיומן של חברות שונות החיות זו לצד זו ללא שום מכנה משותף, עם לימודים אחרים, שפה שונה עולם ערכים אחר, חוסר הבנה מיהו האחר ואי רצון להתחבר אליו. המודל של הבסיס המשותף בינינו צריך להיות מבוסס גם על התקווה וגם על שמע ישראל אבל אולי בניגוד למה שאתם אומרים לא רק על אחד מהם".