בנייה
בנייה צילום: פלאש 90

תשע שנים לאחר אסון ורסאיי שגבה את חייהם של 23 בני אדם, ולמרות החלטת ממשלה, טרם יושמו מסקנות ועדת החקירה. התאחדות הקבלנים עתרה לבג"ץ נגד הסבת בפרשה, סמנכ"ל ההתאחדות, שחף דוד, שוחח ביומן ערוץ 7 על העתירה והעומד מאחוריה.

עיקר התמקדותה של העתירה הוא בקיומם של חוזים שונים בסטנדרטים שונים ברשויות הממלכתיות בישראל, דבר המקשה על קבלנים ומצריך פעילות משפטית ענפה סביב כל חוזה וחוזה.

בהתאחדות מזכירים כי בין מסקנות הוועדה: חקיקה חדשה לתחום הבנייה, ריכוז קוד בנייה ישראלי, חלוקת תפקידים ברורה ומוגדרת בפרויקטים של בניה, הקמת מערכת מקצועית לפיקוח ואכיפה, הקמת משרד ממשלתי אחד שירכז את כל נושא הבניה והחלת סטנדרטיזציה של חוזים בבנייה ציבורית.

עוד מזכירים שם את דבריו של יו"ר הועדה השופט זיילר: "היתרון בסטנדרטיזציה של חוזיים הוא בביטחון היחסי ובהרגלים הנוצרים. מדובר בניסוחים שעמדו בניסיון, גם במבחנים ופרשנויות של בתי-משפט. כל צד יודע מה מצופה ממנו, ולמה הוא יכול לצפות מאחרים, הסיכון לחיכוכים הוא קטן. השימוש בחוזים סטנדרטיים הופך את הנורמות לברורות. קל להעריך את העבודה, עלויות, חובות וזכויות. כל אלו הם יתרונות לא מבוטלים. יתרון נוסף הוא יצירת דפוסים קבועים של עבודה ומערכות יחסים. חוזה ונספחיו מוכנים מן המדף, חוסכים זמן והוצאות. שגרה מתוקנת היא אחת הערובות ליצירת מוצר איכותי ובטיחותי".

לדברי שחף דוד מנגנון חוזי אחיד היה חוסך למדינה חצי מיליארד שקלים המבוזבזים במערך של עורכי דין הבוחנים כל מסמך וכל סעיף במקום להסתמך על תבנית אחידה, לו הייתה קיימת כזו.

הוא מסביר בדבריו כי המציאות כיום היא שבישראל פועלות שלוש רשויות שונות בתחום החוזים: עיריות ותאגידים, רשות החברות והמשלה וכל אחת מהרשויות מתנהלת באופן שונה חברתה.

הוא מזכיר בדבריו כי הממשלה כבר בדצמבר 2006 קיבלה על עצמה את יישום הנחיות זיילר אולם שוב ושוב היא מעכבת את יישום ההחלטה ומובילה להפסדי ענק למשק. כעת מקווים אנשי התאחדות הקבלנים כי בכוחו של בג"ץ יהיה לחייב את הממשלה להתעשת ולפעול לניסוח חוזים אחידים ויעילים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו