מעצב תערוכת השטנה ב'שנקר', יוסי אבן קמה, העביר כבר אתמול מכתב התנצלות לרבנים שאת שמם פרסם ככאלה הקוראים רצח יהודים כמצווה נעלה וחשובה בעת הזאת. כך נמסר מדוברות 'שנקר' שם קבעו כי בעקבות מכתב ההתנצלות דרישתם של הרבנים להתנצלות ומחיקת שמם מהמודעה שבתערוכה, דרישה ששיגרו במכתב להנהלת ונשיאות שנקר אינה עוד רלוונטית.במכתבו לרבנים כותב אבן קמה לרבנים:לכבוד הרב __________

אני מבקש להתנצל בפניך מעומק הלב על טעות שנעשתה בהיסח הדעת וללא כוונת זדון.

בשעה שעבדתי על המודעה המדוברת, העתקתי רשימת רבנים מאתר אינטרנט ושיניתי את שמותיהם.

למרבה הצער, פסחתי על מספר שמות וביניהם שמך. אינני מכיר אותך ואת פועלך גם לא את הלך מחשבתך ואין לי דבר נגדך באופן אישי. על כן אני מביע צער עמוק על השגגה.

עוד ביום פתיחת התערוכה, מיד כאשר הסבו את תשומת ליבי לדבר ועוד בטרם החל הרעש התקשורתי סביב העבודה, ניגשתי לתקן את הטעות.

כיום בתערוכה מופיעה הכרזה עם שמות פיקטיביים. חשוב לי להדגיש בפניך שלא עלה בדעתי להכתים את שמו של אף אדם. יש לי כבוד לכל אדם באשר הוא אדם ואם טעותי פגעה בך, אני מתנצל ומבקש את סליחתך.

בברכה

יוסי אבן קמה
נזכיר כי הבוקר דיווחנו על דרישת רבנים ששמם הופיע במיצג השטנה להתנצל ולמחוק את שמם ממנו. במכתבם כתבו הרבנים, איש איש במכתב משלו כי "לתדהמתי הבוקר, ערב תשעה באב, גיליתי כי שמי ותוארי המפורשים נכללו ברשימת רבנים אשר "קוראים להריגת יהודים" וזאת כחלק מפרוייקט גמר מטעם מכללת שנקר שפורסם באתרי אינטרנט שונים. יצויין כי גיליתי זאת בעקבות תגובות רבות שקיבלתי על "חתימתי" על מסמך מזויע שכזה. על פי עצה משפטית שקיבלתי אני פונה אליכם בדרישה להסיר את שמי המפורש שנזכר בתערוכת הבלע שבנדון לאלתר ולפרסם הכחשה והתנצלות מיידיים בכל האמצעים שבהם נעשתה ההפצה המוקדמת, לפיה יובהר כי לא היו דברים מעולם וכי מעודי לא חתמתי על קריאה לרצח יהודים או כל אדם אחר חלילה וחס. הפרסום כבר גרם לי נזק רב ועוגמת נפש גדולה וכל עיכוב בהסרתו ובפרסום ההתנצלות עלולים להגביר נזקים אלה וד"ל. לא למותר לציין כי אף שלכאורה חוסה הפרסום תחת איצטלה של חירות אמנותית הרי שאין בכך כדי להתיר עלילות דם ופגיעה בשמי הטוב.כאמור, ב'שנקר' מקפידים לציין כי מכתב ההתנצלות שוגר עוד בטרם נשלחו מכתבי הרבנים.

יצוין כי גרסתו של אבן קמה בעייתית מעט שכן בדיקה מהירה מגלה כי עד כה לא הגיעו מכתבים אל הרבנים, אך אולי ניתן להאשים בכך את 'דואר ישראל', אולם בדיקה נוספת מגלה כי במודעת השטנה כתובים שמם של הרבה יותר מחמישה רבנים. דוגמאות לכך: הרב יחזקאל קופלד, הרב שאול דוד בוצ'קו, הרב זלמן מלמד, הרב עזריאל אריאל, הרב שלמה אבינר, הרב אלחנן בן נון, הרב מרדכי אלון, הרב יאיר שחור, הרב אבי גיסר ועוד ועוד רבנים נוספים, כפי שחדי עין יוכלו לבדוק לבד:

לבקשתנו מדוברת 'שנקר' לקבל הסבר מטעמו של אבן קמה להשוואה הגרפית בין מגן דוד לצלב קרס, ולהחלטה שלו שהימין הישראלי קורא לרצח המוני של השמאל ושל כל מי שאינו מאמין בבורא עולם, שיגרה הדוברת את דברי אבן קמה עצמו ולפיהם "עבודת הגמר שלי אכן מציגה תהליך בו הופכת ישראל למדינת הלכה ימנית בעלת מאפיינים פאשיסטיים. רציתי להביע מחאה על התהליכים שעוברת החברה הישראלית, וחשש מפני התגברות הכוחות הקיצוניים והאנטי דמוקרטיים.אין ספק שאני מפנה כאן חיצי ביקורת כלפי הלכי רוח המקובלים בחלקים מהציבור הדתי לאומי. ברור לי שיהיו בציבור הזה מי שיתקוממו על כך, ומקווה שיהיו גם כאלו שיראו בכך ביקורת לגיטימית.אני עומד לחלוטין מאחורי כל פריט שיצרתי בפרויקט ומאמין בו מאוד, אך על דבר אחד אני מתנצל – שמות הרבנים במודעת ה"קול קורא". העתקתי רשימת רבנים מהאינטרנט ושיניתי את שמותיהם, אולם בהיסח הדעת וללא כוונת זדון פסחתי על חמישה שמות. הטעות תוקנה באופן מידי והמודעה מוצגת בתערוכה כשעליה שמות פיקטיביים.עבודתי פסימית וקודרת, נכון. כחילוני ליברל ודמוקרט איני יכול שלא להיות פסימי לנוכח השחיקה ההולכת והמתמדת של אמון הציבור בדמוקרטיה הישראלית והתגברותם של סממנים לאומניים וגזענים. עבודתי היא תמרור אזהרה עבור כולנו כחברה, עבור כל המאמינים בערכי הדמוקרטיה, החופש, השוויון, הסובלנות והליברליות".כמו כן נמסרה גם תגובת מכללת 'שנקר' עצמה לאירוע, ולפיה "שנקר, בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב, מעודד את הסטודנטים לתת ביטוי אמנותי לתפיסת עולמם".