אבו מאזן
אבו מאזןפלאש 90

הועד הפועל של אש"ף קיים אמש (22 ביולי 2010) ישיבה בראשות מנהיג אש"ף ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שבה נידונו המגעים שנערכו עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל בנוגע לתהליך המדיני. הועד הפועל גינה את פעילות ההתנחלות באיו"ש ובירושלים והדגיש את דבקות אש"ף בחוק הבינלאומי, ביוזמת השלום הערבית על מנת להקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית בגבולות 67'. כמו כן, ציינה הודעת הועד הפועל, כי יש צורך בהשגת התקדמות בתחומי הגבולות והביטחון, לקבל את עיקרון שתי המדינות ולהסכים להפסקת פעילות ההתנחלות באיו"ש ובירושלים לפני המעבר משיחות הקירבה למו"מ הישיר עם ישראל בחסות בינלאומית ובמסגרת פרק זמן מוגבל.

קודם לכן עמד אבו מאזן גם בראש ישיבה של המועצה המהפכנית של אש"ף ולאחר מכן שוחח עם עיתונאים ברמאללה. אבו מאזן ציין, כי קיבל הבטחה מהממשל האמריקני ולפיה אם יסכים על מו"מ ישיר, ישראל תאריך את הפסקת הבניה בהתנחלויות באיו"ש אשר אמורה להסתיים בחודש ספטמבר. לדבריו, הוא ביקש מארה"ב הבהרות ברורות יותר בנוגע לגודל ואופי המדינה הפלסטינית העתידית שישראל תהיה מוכנה לקבל בשיחות הישירות ואם היא תהיה מוכנה לוותר על בקעת הירדן. הנשיא אובמה, לגרסת אבו מאזן, השתמש בביטויים המדגישים, כי האדמות הכבושות שיכללו במו"מ הם רצועת עזה, איו"ש, ירושלים, ים המלח ובקעת הירדן.

עוד אמר אבו מאזן, כי אם תחול התפתחות חיובית עד ה-28 לחודש הוא יביא את הדברים בפני הועדה של הליגה הערבית שהסמיכה את הרשות הפלסטינית לנהל שיחות בלתי ישירות עם ישראל. אם לא תחול התקדמות בשיחות הקירבה עם ישראל, אמר אבו מאזן, הוא יודיע לליגה הערבית שהרש"פ תמשיך במו"מ הבלתי ישיר עד אשר יסתיים יפוי הכוח שתוקפו לארבעה חודשים. בשיחה עם חברי המועצה המהפכנית הטיל אבו מאזן ספק בנכונות ממשלת נתניהו לאשר שלו בתנאים שיקבלו הפלסטינים והודה שהוא נתון ללחצים של אובמה להיכנס למו"מ ישיר עם ישראל.