צבי קמיל ז"ל
צבי קמיל ז"ל

צבי קמיל, שהיה יו"ר הוועדה לבטיחות גרעינית, נפטר הבוקר בתל אביב. בן 75 היה במותו. בשנת 1974 מונה לחבר בוועדה לבטיחות גרעינית -אחד הגופים הסודיים ביותר בישראל.

קמיל זכה, בשל עבודתו ותרומתו בפרס ביטחון ישראל ופרס קפלן. הוא ייצר את מכשיר ה-MRI הראשון בישראל ולהמציא את כרטיס החיוג בטלפון הציבורי. ב-1960 הצטרף לצוות ההקמה של הכור. תפקידו היה בתחום הבקרה: אחריות לבטיחות מבנה הכור. ב-1961, הוא החליט לעזוב את עבודתו והצטרף לרשות לפיתוח אמצעי לוחמה (רפא"ל).

ב-1969 הוא פרש מרפא"ל לעסקים פרטיים ושב לבאר שבע. שם הקים עם שותפים, מפורשי הקמ"ג, מפעל אלקטרוניקה ששמו "בטא".

ב"שופר" דווח בעבר כי מתפללי בית הכנסת 'בר כוכבא' במרכז תל אביב מכירים אותו כאחד המתפללים הקבועים במנין הותיקין המתקיים עם נץ החמה.

הוא נעים הליכות, מצטנע ומכלכל את מעשיו בזהירות. דבורו לקוני ותמציתי. צריך דמיון מפותח כדי להאמין שהוא אחד משותפי הסוד החשובים ביותר של מדיניות הגרעין של ישראל. הוא אינו אוהב לשוחח על נטיותיו הפוליטיות אבל מגדיר את עצמו כמי שמזדהה עם נאמני ארץ ישראל ומאמין בגאולת עם ישראל בארץ ישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע צער עמוק על לכתו של צבי קמיל ז"ל, חתן פרס ביטחון ישראל ופרס קפלן, שכיהן במשך שנים רבות כיושב ראש ועדת הבטיחות הגרעינית מטעם ראש הממשלה.

"אינג' קמיל תרם רבות למערכת הביטחון מניסיונו העשיר ומומחיותו. קמיל ביצע בהתנדבות, ומתוך שליחות לאומית, את פעילותו למען הבטחת בטיחותם של מרכזי הוועדה לאנרגיה אטומית. הוא הקדיש לכך זמן רב ומסירות עצומה לצד עיסוקיו בתחום התעשייה האלקטרונית. יהי זכרו ברוך", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו