האתרים החרדים בפריחה - למרות החרם

למרות החרם שהוטל על אתרי החדשות, האתרים החרדים ממשיכים לפרוח. כך נטען בתחקיר התוכנית "המקור" שתשודר הערב.

בני טוקר , כ"ד באב תש"ע

ערוץ 10 יציג הערב (רביעי) בתכנית "המקור" תחקיר עיתונאי ממנו עולה כי למרות החרם שהוטל מצד הרבנים על אתרי החדשות - האתרים החרדים ממשיכים לפרוח.

"החרם שהטילו רבני העדה החרדית על אתרי החדשות החרדים באינטרט לא מקויים הלכה למעשה", אומר לערוץ 7 עורך התחקיר, העיתונאי ישראל רוזנר. רוזנר מציג תמונה לפיה החרדים ממשיכים לגלוש באתרים המוחרמים ונציגי האתרים מוזמנים לסיקור אירועים שמתקיימים בקהילה. רוזנר מציג בכתבה עדויות של חרדים שהרבנים שלהם אף הכחישו שחתמו על אותו חרם.

רוזנר מציין כי החרם יצא בזמנו בשל הפחד מהחשיפה אבל הציבור הצביע ברגליים, כלשונו, "היה פה תהליך מאוד מעניין, החרם יצא נגד אתרי החדשות החרדיים, הייתה קריאה למפרסמים להפסיק לפרסם ולחרדים שלא לגלוש אלא רק לצרכי עבודה, עד אז צעירים חרדים רבים נטו לגלוש באתרי החדשות, ולפתע נכנסו כל מיני עסקנים שהיו להם אינטרסים, לכן יצא החרם. החרם יצא בעקבות החשש שהפורומים משמשים במה כנגד אותם עסקנים, צריך להבין שבחברה החרדית לא נהוג שאנשים מביעים את דעתם על עסקנים, העיתונות החרדית בדרך כלל מוטה, בעיתונים כמו המודיע והמבשר יש צנזורה ופה היו אתרי אינטרנט שבהם הציבור כתב בצורה חופשית מה שהוא רצה".

לדבריו בפועל החרם לא מקוים, "החרם בזמנו גרם לבהלה גדולה, עורכי האתרים ירדו למחתרת, בחדרי חרדים נמכר לבעלות חילונית, ככר השבת ירד למחתרת, אבל לאט לאט כולם חזרו לגלוש, היום יש יותר גולשים מאז, וגם המפרסמים הגדולים ממשיכים לפרסם".

רוזנר מציין כי התחקיר חושף בין השאר שרבים בציבור החרדי גולשים למרות שהם יודעים שהם פוגעים בסיכויי ילדיהם להתקבל למוסדות לימודים, "בציבור החרדי ידוע שמי שמכניס מחשב ללא אישור רב לא מכניסים את ילדיו למערכת החינוך, זה היה חלק מפרשת עמנואל, אבל היום מסתבר שיש אפשרות לגלוש באינטרנט, אפשר לגלוש ממודם סלולארי, מהעבודה או אפילו מהטלפון, יש אמנם טלפונים כשרים, אבל להרבה חרדים יש טלפון אחד כשר לצרכי שיחות עם הקהילה וטלפון שני לגלישה או כמו שאומרת הבדיחה, אחד כנגד נעשה והשני כנגד נשמע".

הערב ב"המקור" 21:00 ערוץ 10