פגיעה בנוער. השרה לבנת
פגיעה בנוער. השרה לבנת

שרת התרבות לימור לבנת דוחה בראיון ליומן ערוץ 7 מכל וכל את הטענות ולפיהם נוצלה על ידי ארגוני נשים בעלי אג'נדה שמאלית קיצונית ואף פרו פלשתינית כאשר קראה לשילוב אישה בועדת טירקל.

כזכור, מחר אמורה המדינה להשיב לעתירת שלושה ארגוני נשים ולנמק מדוע על אף תוספת שני החברים הנוספים לועדת טירקל לא תשולב בה גם אישה. לפני ימים אחדים פרסם העיתונאי גיל רונן רשימה בערוץ 7 ובה ביקש להוכיח כי ייעודה האמיתי של העתירה הוא שילובה של אישה בעלת אג'נדה פרו פלשתינית. רונן קבל על שיתוף פעולה או הסכמה ועידוד לכאורה של השרה לבנת למגישות העתירה. בראיון מגדירה לבנת את הטענות כ"בדיחה לא משעשעת".

לבנת קובעת שלא רק שאיש אינו עושה בה שימוש אלא ש"כל הנושא של מעמד האישה הוא נושא שבו אני עוסקת מאז שנות השמונים באופן אינטנסיבי בכל דרך וגם בדרך חקיקה כיו"ר הועדה לקידום מעמד האישה". לדבריה יש לראות בכך הוכחה לכך שהיא אינה זקוקה לאיש שיוביל אותה למאבק כזה או אחר לקידום מעמד האישה.

השר לבנת מגוללת בדבריה את האירועים שקדמו לעתירה, ומזכירה כי מיד כשהובא מינוי ועדת טירקל לאישורה הראשוני של הממשלה כבר אז עלתה השאלה מדוע אין בה אישה כפי שמורה החוק הן בועדות והן בדירקטוריונים. התשובה שהתקבלה כבר אז הייתה תשובתו של שר המשפטים נאמן שסיפר על פנייה לשלוש נשים בבקשה שישתתפו בוועדה, אולם מסיבות כאלה ואחרות לא התקבלה הסכמתן. התשובה הניחה את דעת השרים ואת דעתה של לבנת עצמה, אולם כאשר הוחלט להוסיף עוד שני חברים לוועדה ונטען שהפניה לפרופ' דויטש המומחה במשפט פרטי הגיעה משום שלא נמצאו עוד מומחים לדין הבינלאומי, "התרעמתי וציטטתי מהחוק ומפסיקת בג"ץ. הרי אין בעיה למצוא פרופסוריות ומומחיות ולצרף לוועדה נשים כפי שדורש החוק".

לבנת מספרת כי לאחר ישיבת ממשלה זו השתתפה בכנס של תנועת 'כן' (כוח נשי) ובו הביעה תמיכה בדרישה לשילוב נשים. "נשאלתי מה בכוונתי לעשות והודעתי שאתנגד למינוי. לעמדה שלי הצטרפו שרים נוספים כמו השר לנדאו והשר ברוורמן, ונמנעו שישה שרים כמו סער, מיסז'ניקוב, פואד, מרידור ואחרים".

למחרת, ממשיכה ומספרת לבנת, עתרו שלושה ארגוני נשים: כ"ן, שדולת הנשים ו'איתך – מעכי'. בדבריה מזכירה לבנת ששדולת הנשים נתמכת אמנם על ידי הקרן החדשה, אך על אף החומרה שהיא מוצאת בפעילות הקרן אין בכך כדי להכתים את השדולה ש"עוסקת בקידום מעמד נשים, ועשתה עבודה חשובה ביותר. את השכלתי בנושא מעמד האישה רכשתי בתוך השדולה", היא מוסיפה.

באשר לעמותה השלישית, עמותת 'איתך – מעכי', עמותה בעלת אג''נדה פרו פלשתינית ברורה שבהודעה לתקשורת דאגו לתקוף את מדיניות ישראל מול "סבלן של נשים הנתונות תחת מצור בעזה", קובעת לבנת כי לא הכירה את העמותה ולא שמעה עליה קודם לכן, וכאשר הבינה שמדובר בעתירה שאותה מקדמת העמותה ושני הארגונים האחרים הצטרפו אליה "זעמתי ופניתי ל'כן' ", היא מספרת: "אמרתי להן – השתגעתן? מה אתן מצטרפות לעתירה הזו? אתן כל כך נקיות מפוליטיקה. אתן הופכות את העתירה למשהו פוליטי. מסתבר שהן לא שמו לב להתבטאויות הללו", מספרת לבנת הקובעת כי בעקבות ביקורתה הוצאו ההתבטאויות הפרו פלשתיניות מהעתירה.

על כל אלה מוסיפה לבנת וקובעת כי טענותיו של רונן משוללות כל יסוד במציאות שכן "מי שמחליט מי יצורף לוועדה זו הממשלה. לא בג"ץ ולא ארגון כלשהו. איך אפשר לטעון טענה כזו?", שואלת לבנת ומוסיפה: "איך עיתונאי רציני יכול לטעון כך אחרי שיחה ארוכה איתי? הרי גם אם בג"ץ יחליט לקבל את העתירה, את זהות האישה תקבע רק הממשלה. חבל להטעות את ציבור הקוראים של ערוץ 7. אלו דברים ללא יסוד".

לבנת מתייחס בראיון גם לסוגיה נוספת לחלוטין, סוגיית המימון הממשלתי של סרטים ומחזות שיוצריהם מנצלים את מעמדם כדי להכפיש את מדיניות ישראל, זאת לבד מהתכנים האנטי ישראליים. לבנת אינה מקבלת את התבטאותו החריפה של ח"כ כרמל שאמה ולפיה מדובר בלא פחות מטרוריסטים, דברים שנאמרו בדיון של ועדת הכלכלה בשבוע שעבר.

בראשית דבריה מציינת ומדגישה לבנת כי מדובר במספר מצומצם של יצירות וכי רוב מוחלט של סרטים הם "נפלאים ללא קשר לפוליטיקה. לא עושים כאן רק סרטים אנטי-ציוניים". עם זאת היא מתייחסת לאותם סרטים "בודדים שלא משביעים אותנו נחת", ומספרת כי בימים אלו בוחנת ועדה מיוחדת את הקו הדק שבין צנזורה לחופש הביטוי. לטעמה יש  להישמר מצנזורה אולם יש להישמר גם מתמיכה בשיסוי ופגיעה.

כיום, אומרת לבנת, עומדים תסריטים ומחזאות לבדיקה של פורום לקטורים הבוחנים אם יקבלו מימון או לא, ואת דרך בדיקה זו בוחנת הוועדה.

"רוב היוצרים נמצאים בשמאל וחלקם בשמאל הקיצוני. זו בעיה שמתמודדת עם נושאים קיומיים שלנו. איך מתמודדים, זו שאלה לא קלה, ובמועצת הקולנוע בוחנים איך הקרנות צריכות לקבל את ההחלטות שלהן. מי יקבע? השר? הרי לא השר יכול לקבוע... כעת אנחנו בוחנים את המנגנון של הלקטורים".

כחלק מהמאבק לשינוי תדמית התרבות הישראלית מספרת לבנת על כוונה לצאת בקרוב עם מלגה מיוחדת לתסריטים שיעסקו בתולדות הציונות ובהיסטוריה היהודית.