מתאבל ומזועזע. נתניהו
מתאבל ומזועזע. נתניהופלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח הבוקר את שלב העדויות בפני ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט, ואמר כי "אני הראשון שמופיע בפני ועדה מכובדת זו. רבים אחרים יופיעו אחרי, ואני מאמין שתבררו את כל הפרטים ותרדו לשורש האמת".

לדברי נתניהו, "אני משוכנע שבסוף חקירתכם יתברר שמדינת ישראל וצה"ל פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי, ושלוחמי צה"ל שעל סיפון ה'מרמרה' גילו אומץ לב בלתי רגיל במילוי משימתם ובהגנה על עצמם מפני סכנת חיים ממשית".

נתניהו הוסיף כי חמאס הוא ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל והעם היהודי והוא עצמו מפר את החוק הבינלאומי בארבעה נושאים לפחות -- בקריאה להשמדת עם, בירי מכוון לאזרחי ישראל, בשימוש באזרחים פלשתינים כמגינים חיים ובכך שהוא מונע מהצלב האדום לבקר את גלעד שליט.ראש הממשלה הוסיף כי אף שמדובר בשטח שנשלט בידי גורם טרור עויין הקורא להשמדתנו, ישראל לא הפסיקה לספק לתושבים חשמל, מים ודלק ואיפשרה להכניס מזון, תרופות ושאר מצרכי יסוד. כמו כן המשיכה ישראל לאפשר לחולים מרצועת עזה לקבל טיפול בארץ.

"הלוואי שמשטר הטרור של חמאס היה מתייחס כלפי האוכלוסיה בישראל והחייל החטוף גלעד שליט בשבריר של היחס האנושי שישראל מגלה כלפי אוכלוסיית עזה ואסירי חמאס", צוטט נתניהו בקול ישראל.

נתניהו אמר עוד כי החליט להקל בהדרגה את ההגבלות ואת תנועת הסחורות במעברים משום שבמהלך הזמן הדבר הפך לנטל מדיני והסברתי ושימש למיתקפת תעמולה כוזבת שהתחילה לערער את תמיכת הקהילה הבינלאומית בישראל.

עדותו של רה"מ תחולק לשני חלקים, חלק פומבי וחלק חסוי. בפתח הדיון הבהיר השופט טירקל, כי ככל שלא יהיה בחלקים מפרוטוקול החלק החסוי בכדי לפגוע בבטחון המדינה ובאינטרסים חיונים, הם יפורסמו גם כן. עוד אמר כי עדות רה"מ תחל עכשיו ותימשך עד הצהרים.

נתניהו פותח בעדותו את מצעד הבכירים שיעידו בפני הוועדה. מחר (ג') יעיד בפני חברי הוועדה שר הביטחון אהוד ברק וביום רביעי יעיד הרמטכ"ל רא"ל אשכנזי.