סוגר חשבון. ברק היום
סוגר חשבון. ברק היוםפלאש 90

שר הביטחון, אהוד ברק, הגיע הבוקר (שלישי) למסור את עדותו בפני וועדת טירקל החוקרת את אירועי המשט האלים לעזה.

בפתח עדותו אמר ברק. "אני לוקח את האחריות להחלטות הדרג המדיני והצבאי", אמר וציין כי ההחלטה על פעולות המשט התקבלה לאחר שנבחנה לעומק הדילמה האם לתת למשט לעבור אל מול הנזק ההסברתי שיגרם לישראל כתוצאה מחיכוך עם פעילי הספינה.

ברק הבהיר כי ההחלטה לעצור את המשט התקבלה על ידי כל שרי השביעייה. בנוסף סיפר שר הביטחון בוועדה כי הרמטכ"ל הביע דאגה על המשמעות הציבורית - תקשורתית של עצירה בכוח של המרמרה. "זה לא יהיה פשוט, אבל נעשה את זה", אמר אשכנזי, ע"פ דברי ברק.

אתמול: נתניהו העיד, לשכתו פרסמה הבהרה

אתמול העיד בפני ועדת טירקל ראש הממשלה, בנימין נתניהו וטען כי מי שהיה אחראי בפועל על ניהול המשט הוא ברק, מאחר ונתניהו שהה בביקור בטורונטו.

נתניהו, כך ניתן היה להבין, גילגל את האחריות לאירועים על שר הביטחון ברק, "השארתי הנחיות מפורשות שמי שאחראי לטיפול במשט, על כל היבטיו הוא שר הביטחון", אמר, "ביקשתי ממנו להפעיל את שרי השביעייה במידת הצורך, גם להפעיל אותי בחו"ל... רציתי שתהיה כתובת אחת. הוא היה הכתובת במהלך שהותי באמריקה. הסיבה שנסעתי לאמריקה, היתה שהיתה לי פגישה מאוד חשובה עם נשיא ארצות הברית".

בעקבות הדברים נאלץ נתניהו להופיע מול מצלמות הטלויזיה ולהצהיר, "כראש הממשלה, האחריות הכוללת מוטלת תמיד עליי, בין אם אני בארץ, בין אם אני בחו"ל וכך היה גם במקרה זה".

נתניהו הודה בעדותו כי בישיבת פורום שרי השביעייה כלל לא התקיים דיון מעמיק בהשלכותיו של מבצע צבאי, אלא רק בסוגיות מדיניות והסברתיות. מאוחר יותר הסבירה לשכת ראש הממשלה, "הדיווח שלפיו שרי השביעייה עסקו רק בנושא התקשורתי - אינו נכון. שרי השביעייה קיבלו באותו דיון סקירה מודיעינית מראש חטיבת המחקר באמ"ן וסקירה מדינית ממנכ"ל משרד החוץ".

"הובהר שהמאמצים המדיניים הרבים כנראה לא יצליחו למנוע את הגעת המשט ושצה"ל יאכוף את ההסגר הימי. שרי השביעייה דנו בדרכים שונות איך לצמצם את המחיר המדיני וההסברתי של אכיפת ההסגר", הוסיפו.

לבני גם רוצה להעיד

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, פנתה אתמול במכתב לשופט טירקל בו ביקשה להעיד, מיוזמתה, בפני הועדה. לבני, ששימשה כמ"מ רה"מ וכשרת החוץ בממשלה הקודמת וכמי שהיתה שותפה למדיניות הטלת הסגר, מבקשת להציג בפני הועדה את מכלול ההיבטים המדיניים והבטחוניים שהובילו להחלטה על הסגר, ושאותם לא ביטא כראוי נתניהו בעדותו, כלשונה.

"המדיניות הכוללת הזו רלבנטית הן ביחס לנסיבות שהובילו למשט והן להקשר הרחב יותר בו נתקבלו אירועי המשט בזירה הלאומית והבינ'ל". מקורבי לבני אומרים כי "בניגוד לנתניהו, שהוכיח היום שהוא מסיר מעצמו כל אחריות ברגע האמת וזורק אותה על אחרים, לבני לוקחת אחריות ומבקשת להופיע בפני הועדה".