לא מעודדים השתמטות. גלי צה"ל.
לא מעודדים השתמטות. גלי צה"ל.צילום: דובר צה"ל

ועדת הכלכלה של הכנסת דרשה מתחנת גלי צה"ל להגיש לה דו"חות כספיים שיחשפו נתונים בדבר היקף ההכנסות של התחנה מפרסומות ותשדירי חסות, אולם הדו"ח שהוגש היה חלקי ונתונים רבים היו חסרים בו. יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת, פרופ' אלי פולק, קובע ביומן ערוץ 7 כי הסתרת הנתונים אינה אלא עברה חמורה על החוק, וכי הח"כים הנמנעים מלטפל בסוגיה עושים זאת מחשש להתעמת עם כלי תקשורת גדול ומשפיע.

בראשית דבריו מספר פרופ' פולק כי בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת שהתקיימה לפני כחודשיים ביקשו אנשי גל"צ להאריך את האישור התקופתי לשידור תשדירי חסות. "תהינו אם אפשר לבקש בקשה כזו כשלא מקיימים את החוק שדרש מהם דיווח הכנסתו בתשדירי חסות ושירות. יועצת הוועדה טענה מולי שהם מגישים דו"חות והכול בסדר. אמרתי שאני מבקש לדעת מה הם מגישים. התברר שהיועצת טעתה וגלי צה"ל לא הגישו דו"חות כבר ארבע או חמש שנים. לא קיימו את החוק. דרשנו דו"חות רטרואקטיבית", מספר פולק ומוסיף כי בעקבות הבקשה הוגשו דו"חות אולם פרטים לא מעטים מהם היו חסרים, כך שלא ניתן לדעת את הנתונים האמיתיים. "הם טענו שמתוך 40 מיליון שקלים של תקציב התחנה 17 מיליון הם מתשדירי חסות, אבל ככל הנראה מדובר ביותר מזה, כנראה מדובר בלמעלה מעשרים מיליון".

לטעמו של פולק מדובר בהוכחה לכך שתחנת גלי צה"ל מונעת ממניעים כלכליים וככזו הדיווחים בה בהחלט יתכן והם מוטים על פי תכתיבים ושיקולים כלכליים כאלה ואחרים. "הדיווחים בתחנה לא קשורים למעי שמכניס את הכסף?", שואל פרופ' פולק המוסיף וקובע כי אם מדובר היה באחוז קטן של כספי פרסומות היה מקבל את המצב, אך כאשר מדובר בכמחצית מהתקציב הכולל הרי שמדובר בסכום שבהחלט יכול להיות בעל השפעה על התכנים המשודרים בתחנה.

"ההתנהלות של תחנת התקשורת הזו היא ללא פיקוח ציבורי. הם מפרים את החוק ברגל גסה, ואני מחכה שיתבעו אותי על האמירה הזו. אני יודע שהם לא יעשו זאת כי אני צודק. זו תחנה שממומנת על ידי הציבור והציבור לא יודע מה קורה שם. הדו"חות שאנחנו דורשים יגלו לציבור עד כמה הפרסומות הן חלק אינטגראלי מתקציב התחנה. הכנסה של כסף במסגרת שירות צבאי לא מצדיקה גיוס חיילים לשירות חובה", קובע פרופ' פולק וחותם: "אם הם רוצים הכנסות שיעזבו את הצבא".

ומדוע שותקים חברי הכנסת לנוכח מה שמגדיר פולק כעבירה חמורה על החוק? לפולק תשובה פשוטה וברורה: הם מפחדים. "הח"כים מפחדים מגוף תקשורת חזק כמו גלי צה"ל ולא רוצים לעמוד מולם". עם זאת הוא מזכיר לשבח את חבר הכנסת ישראל חסון שבמהלך הדיון בועדת הכלכלה דרש הבהרות והביע תרעומת על היקף הפרסומות בתקציב התחנה".

 

בראיון התייחס פולק גם לחשיפתו של אמנון אברמוביץ' את מסמך ארד וקבע כי לנוכח עברו של אברמוביץ' כעיתונאי בעל אג'נדה פוליטית שמאלית ברורה הוא מעדיף לחשוד במניעי הדיווח. "צריך להיות למוד ניסיון. יש אנשי תקשורת הגונים שבודקים ידיעה ואפשר להאמין להם. אברמוביץ' לא שייך לסוג הזה. יש לו סדר יום פוליטי מובהק וברור לחלוטין. הוא איש שמאל שהאיתרג את שרון, שהאשים האשמות שווא, שהטיח דברים קשים על השר כחלון ועל הרב עובדיה. הוא בעל עבר של אמירות בעייתיות מאוד, ולכן אני לוקח את הסיפור הזה בערבון מוגבל".

עם זאת מוסיף פולק ומציין כי מעורבותו של רוני דניאל בחשיפת המסמך מעניקה לסיפור הקלת מה בחשדות אך מבחינתו מומלץ לנקוט כלפי סיפורים כאלה שמציג אברמוביץ' בבחינת "חשדהו וחשדהו...", כלשונו.