מאות רבנים התכנסו הערב (רביעי) במלון רמדה בירושלים, על מנת להביע תמיכה ברבנים שהוזמנו לחקירה עקב הסכמתם על הספר "תורת המלך".

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, אמר בפתח הכנס, כי "אינני מסכים לספר ואינני מסכים להסכמות על הספר, אפשר להתווכח, השאלה מי מתווכח, הנושא הוא לא הספר אלא ההזמנה למשטרה של הרבנים שהסכימו על הספרים".

"השאלה היא מי יקבע איזה פירוש נכון ואיזה פירוש לא נכון. האם שוטר הוא זה אשר יחקור ויבדוק? יש רבנות בישראל, יש תורה בישראל. אם רב אומר דבר ויש כאלו החושבים שזו טעות רבני ישראל הגדולים ממנו יבררו זאת. הספר הוא לא הנושא אלא הזמנת הרבנים למשטרה. הבירור צריך להיות פנימי ולא של רבנים שאין להם כל קשר לנושא", הוסיף הרב אריאל.

הרב אריאל ציין כי לדבריו, "הספר הוא לא על פי דרכו של מרן הרב זצ"ל, אין בו ראיה כוללת, אחרי אלפיים שנות גלות עם ישראל למד כמה דברים על כוחנות ועל שימוש בכוח. אנחנו לא כמו האיסלאם הכוחני ולא כמו הנצרות הפושטת את הצוואר, צריך איזון".

הרב שאר ישוב כהן, רב העיר חיפה, אשר דיבר הערב בכנס הרבנים, במלון רמדה, ציין כי "על ביזוי כבוד התורה אנו מוחים כאן הערב, שרואים רב, ראש ישיבה מובל לבית המשפט כשהוא כבול בשלשלאות, מה חושבים? שהרב יברח?".

הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ישיבת בית אל ורב הישוב, אמר כי "חכמנו ז"ל אומרים בעקבתא דמשיחא חוצפא יסגי ונראה לי שחוצפה יותר גדולה ממה שעשו הפרקליטות עוד לא הייתה כזו. זה אולי קצת מרגיע אותנו שזה סימן שאנחנו בעקבתא דמשיחא, ומתקרבים לגאולה השלמה".

"אני רק רוצה לומר – לא די במחאה", הוסיף הרב מלמד, "אנחנו צריכים להתאגד ולהאבק נגד  צעדי הפרקליטות ולתבוע דרך שרים וח"כים כדי למנוע את הפגיעה בתורה, ואם יש רבנים שחושבים שאותו פרקליט מתכוון לדברים שנאמרו יש הרבה דברי תורה שלא מקובלים על השמאלנים והקו הזה הוא לא להלחם בפרט חייבים להתאחד ולהבין שהמאבק. לא רק למחות ולא לפחד אלא להיאבק בתופעה המנסה להילחם בתורה השלמה".

אריק אשרמן, רב רפורמי העומד בראש ארגון "שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם", ניסה להיכנס לאולם אך לשווא. המשורר אליעז כהן מכפר עציון פרץ בצעקות לעבר הרב דרוקמן בשעה שזה נאם בכנס והוצא מהאולם באורח מיידי.

הרב דב ליאור, אשר סירב להתייצב לחקירה במשטרה על הסכמתו לספר "תורת המלך", אמר הערב בכנס התמיכה בו וברבנים האחרים שזומנו, כי "רבנים הם לא כמו פקידים או מרצים באוניברסיטה, אשר ממלאים את תפקידם לצורך פרנסה, רבנים נבחרו על מנת לומר ולהביע דעת תורה".

"לרומם את רוח העם יכולים רק רבנים שמבינים את גודל התקופה, רבנים צריכים לרומם את רוח העם ולחזק אותו. אנחנו נמצאים בתקופה לא נורמלית וצריך לתת לעם איזה שהוא מפלט ולהסביר לו שהעושר והטוב נמצאים בתורת ישראל", הוסיף הרב ליאור.

בסיכום כנס הרבנים הקריא הרב חיים שטיינר את הודעת הסיכום, לפיה "זכותם וחובתם העקרונית של תלמידי חכמים ומורי הוראה בישראל לעסוק בהלכות מדינה לעמקן, כדי שיהוו מקור השראה והדרכה לעמנו באורה של תורה".

"לאור כך, פשוט וברור שכל בירור של סוגיות תורניות צריך לבוא מקרב גדולי התורה בלבד, ללא התערבות חיצונית! מכאן התביעה לעצמאותה של תורה. מדינת ישראל ראויה וזקוקה כאוויר לנשימה לברכת התורה והתורה מיועדת לרומם את חיי המדינה, בע"ה", הוסיף הרב שטיינר.

את הכנס הנחה ראש ישיבת 'רמת גן' הרב יהושע שפירא, ונכחו רבנים וראשי ישיבות רבים בהם הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת 'אלון מורה', הרב מרדכי גרינברג, ראש ישיבת 'כרם ביבנה', הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת 'מרכז הרב', הרב שבתי סבתו, ראש ישיבת 'מצפה יריחו', הרב אליעזר ולדמן, ראש ישיבת 'ניר' קרית ארבע, הרב נגר, רבה של מעלה אדומים, הרב שמעון כהן, ראש מוסדות 'בית מוריה' בבאר שבע, ועוד רבים, בהם ראשי ישיבות, רמי"ם, ורבני קהילות.