ח"כ אלדד: שימוע פומבי למועמדים

ועדת חוץ ובטחון של הכנסת קיימה הבוקר דיון ראשוני בסוגיית העומדות על סדר היום, בקשר לתהליכי מינוי הרמטכ"ל בצה"ל, בעקבות מסמך גלנט.

הועדה החליטה, כי מיד לאחר סיום חקירת המשטרה בנושאים אלו, יוזמנו שר הבטחון והרמטכ"ל להביא את עמדותם בסוגיה בפני הועדה.

יו"ר הכנסת וחברי הועדה, קראו בסיכום הישיבה לכל הצדדים, בדרג המדיני ובדרג הצבאי כאחד, "לפעול באופן מידי ונחרץ להשבת הרגיעה בצמרת הבטחונית".

"מדינה ישראל ניצבת בפני שורה מתעצמת של אתגרים ואיומים, ובעת הזו, שת"פ הדוק בין ההנהגה המדינית והפיקוד הצבאי ואמון הציבור בצה"ל ובמפקדיו חיוני יותר מתמיד", הוסיפו החברים.

ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד) אמר בתום הדיון, כי "הכנסת לא צריכה להתערב במינוי הרמטכ"ל, טוב עשה שר הביטחון שהודיע על מינוי רמטכ"ל כעת. אני מקווה שהצרתו תשים קץ לפרשיית "מסמך גלנט" שאיננה פרשה ביטחונית, אלא רכילותית בעיקרה".

יו"ר הכנסת אמר בועדה, כי "הנתק בין הגורמים במערכת הביטחונית בישראל פוגע קשות באמון הציבור בצה"ל. מחובתה של הכנסת להביא לסיומו של נתק זה".

ריבלין דחה את הטענות שאין לכנסת דריסת רגל בנושא זה: "זו לא זכותה, אלא חובתה של הכנסת לפקח על התנהלות הצמרת הביטחונית. כל חשש כזה רק מגביר את יכולת המערכת הביטחונית לפעול ללא פיקוח ומביא למציאות מסוכנת כזאת. שתיקת שאר המערכות נוכח נושא אקוטי זה רק מעצימה את אחריות הכנסת לדון בעניין שהוא בנפשה של ישראל".

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אריה אלדד, אומר כי "המחטף שביצע שר הביטחון מתעלם מהעובדה שחקירת המשטרה טרם הושלמה ועלול לפגוע באמון שהציבור רוחש לרמט"כל האשכנזי ויצטרך לרכוש לרמטכ"ל הבא".

לדבריו, "המצב האבסורדי הוא שעם ישראל בד"כ בוטח ברמטכ"ל שלו אבל הפעם אין לו שום אמון במי שמחליט על מינוי הרמטכ"ל הבא. כדי להתגבר על כך אני מציע הליך של שימוע של המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל בפני ועדת חוץ וביטחון שגם אם לא תדרוש להחליט מי יהיה הרמטכ"ל הבא לפחות תשפר את הכרת הציבור ביחס לעמדות המועמד בסוגיות יסוד ותמנע תחושה של מינוי בלתי ראוי הנכפה ע"י אדם בלתי ראוי".