פרשת "מיצג השנאה" במכללת שנקר אינה יורדת מעל סדר היום. בימים אלה נבחנת אפשרות לעתירה נגד המכללה, האמן אבן קמה ואף נגד צבי בר, ראש עיריית רמת גן, העירייה שהעניקה את חסותה למיצג. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך הדין מייצגם של הרבנים שהוכפשו במיצג.

נזכיר כי ראשיתה של הפרשה במיצג שהוגדר כאמנותי והוצג במכללה בשבוע שלפני תשעה באב. בתערוכה הוצג הימין הישראלי כקורא למלחמת אחים, כמשתלט על ערי ישראל, כמבצע פיגועי תופת ובהם עשרות הרוגים, וככזה שראשיו ורבניו קוראים למאבק אלים נגד כל מה שהוא אינו הוא. כמו כן מוצג עיצוב גראפי מיוחד למגן דוד ובו קשר עיצובי לצלב קרס.

מסתבר שאת הטעות הקשה שלו עשה אבן קמה כאשר ציין על גב מודעת 'קול קורא' את שמותיהם של עשרות מרבני יהודה ושומרון והציונות הדתית כקוראים למאבק אלים בכופרים. העובדה שנקט בשמם מאפשרת להם כעת לעתור נגדו בדרישת פיצויים על פי חוק לשון הרע.

עורך הדין הר זהב, שכאמור מייצג את הרבנים מספר כי בעקבות המיצג "פנו הרבנים לנשיאת המדרשה ולאבן קמה בדרישה להתנצלות. הוא התנצל ואמר שהיו רשומים רק חמישה רבנים אבל דובר בעשרות. אחר כך הוא שינה את השמות אבל לא שינה את שמות המשפחה, וכידוע הרבנים מזוהים בעיקר בשמות המשפחה שלהם. רק בגרסה השלישית של המודעה העניין תוקן".

מוסיף עו"ד הר זהב ומציין כי אל בין שמות הרבנים שורבב גם שמו של "רב" לא מוכר, הלא הוא... "הרב מרדכי וענונו". לטעמו של הר זהב מדובר בהמשך של ניסיון ההכפשה. "מרדכי וענונו הוכנס לרשימה בצורה מכוונת כדי להציג אותם כמי שנמצא באותה סירה איתו. זה נעשה בכוונת זדון כדי להכפיש את שמם".

ממשיך ומספר הר זהב כי הרבנים דרשו פיצוי על הכפשת שמם אולם לא זכו למענה ראוי ועל כן "אין ברירה אלא לפנות לערכאות". הר זהב הותיר למכללה, לאמן עצמו ולעיריית רמת גן שהות כדי להגיב, אך באין מענה בכוונתו להזמינם לדין תורה, ובמידה ולא ייעתרו, מה שצפוי מאוד להיות, יעתור לבית המשפט. "אסור לשתוק על התנהגות זדונית שכזו, התנהגות שיש בה גם עוולה וגם עברה פלילית".

באשר לעוון הפלילי מסביר הר זהב כי אין מקום לטעון לחופש האמנות והיצירה שכן "חוק לשון הרע לא עומד מעל שמות של אנשים. זה נחשב לפרסום לשון הרע וזו עברה פלילית". עוד הוא מזכיר כי גם אבן קמה, שעיצב את המיצג, לא טען לחופש אמנותי אלא לטעות שתוקנה, ואף נשיאת המכללה, הפרופ' יולי תמיר, לא טענה טענות בדבר חופש אמנותי אלא קבעה שאם יתנצל הרי שהיא תראה בכך את סופה של הפרשה. די בכך, סבור הר זהב, כדי להוכיח שגם הצד שמנגד אינו חש נקי כפיים ומודע לעברה שביצע.

באשר לאפשרות לעתור בשם ציבור שלם שהוכפש אומר עו"ד הר זהב כי "חוק הוצאת לשון הרע מחייב אישור של היועץ המשפטי לממשלה, אישור שעד היום לא ניתן מעולם".

עוד מציין הר זהב כי אם אכן תגיע העתירה לבית המשפט הרי שהיא תעמוד על כמאה ועשרים אלף שקלים עבור כל אחד מהרבנים שהוכפשו, שכן מדובר בפיצוי כספי של 60,000 שקלים והכפלתו כיוון שמדובר בפגיעה מתוך כוונת זדון.