עתירה: לחקור מות הפלסטינים ב"פיגוע הקלשון"

ארגון "יש דין" פנה לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה פלילית לבירור נסיבות סיכול "פיגוע קלשון", שבו נהרגו שני פלסטינים.

אורנית עצר , ט"ו באלול תש"ע

עוד חקירה?
עוד חקירה?
פלאש 90
ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' עתר הבוקר (רביעי) לבג"ץ בדרישה שיורה לפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות הריגתם של מוחמד פיצל מחמוד קואריק וצלאח מוחמד כמאל קואריק, שני צעירים פלסטינים בני 19, שלטענת הארגון נורו למוות מאש חייל צה"ל לפני חמישה חודשים.
 
התקרית שבה נהרגו השניים התרחשה ב-21 במרס 2010, כאשר שני  בני דודים תושבי הכפר עוורתא שהתפרנסו מחקלאות, עיבדו את אדמות משפחתם הנמצאות מרחק קצר מכפרם. "שני הנערים נהרגו מירי חייל צה"ל בנסיבות המעלות חשד כבד לביצוע עבירה פלילית חמורה. אמנם נסיבות האירוע לא הובררו אך קיים סיכון ממשי שהם גם לא יתבררו בעתיד, וזאת כל עוד הפרקליט הצבאי הראשי ממשיך להימנע מהחלטה לחקור את האירוע", טען הארגון בעתירה.
 
ביום התקרית דווח בתקשורת כי סמוך לכפר עוורתא סוכל "פיגוע קלשון". בידיעה נכתב כי שני ההרוגים הסוו את עצמם כחקלאים כשבידם קלשון ובקבוק שבור, ובעזרתם ניסו לתקוף כוח של חיילי צה"ל מחטיבת כפיר שנכח במקום. לטענת אנשי הסהר האדום, גופותיהם של ההרוגים הועברו לבית החולים רפידיה בשכם, שם התברר כי מוחמד נפגע משבעה כדורים בפלג גופו העליון וכי צלאח נפגע משלושה כדורים. כפי הנראה, השניים נורו מטווח קצר מאוד.
 
בארגון טוענים כי למחרת האירוע, ובחודש שלאחריו, התפרסמו בכלי התקשורת דיווחים סותרים בנוגע לנסיבות האירוע. בדיווחים הודו גורמים צבאיים כי אופי התקרית אינו חד משמעי כפי שתואר על ידי חיילי הכוח. בידיעה שהתפרסמה כשבועיים לאחר התקרית, הודה אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, כי תוצאות האירוע בעוורתא הן "קשות". בידיעה צוין כי הרמטכ"ל והאלוף מזרחי צפויים להחליט בנוגע לסוג הצעדים שאותם יש לנקוט כנגד המעורבים באירוע. עם זאת, עד למועד הגשת העתירה, טרם התקבלה החלטה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע.
 
בעתירה, שהוגשה בשם הוריהם של ההרוגים, מציינים העותרים כי "ההימנעות מפתיחה בחקירה פלילית, וזאת כחמישה חודשים מאז האירוע, היא שערורייתית ומסכלת כל אפשרות לניהולה של חקירה אפקטיבית וממצה". לטענת העותרים, ההימנעות מקבלת החלטה לפתוח בחקירה היא לא רק החלטה מסוכנת, "המשדרת בקול רם וברור לכל חיילי צה"ל העוסקים בפעילות ביטחונית בגדה המערבית כי כאשר אירוע מסתיים במותו של פלסטיני אין הצדקה לפתוח חקירה פלילית – היא גם חושפת את החשודים לחקירה והעמדה לדין בגין ביצוע פשעי מלחמה במקומות שונים בעולם".