לפני שבועות אחדים דיווחנו כאן על בית העלמין הערבי הפיקטיבי שהוקם במרכז ירושלים. כזכור, בעקבות הדיווח הרסה עיריית ירושלים כשלוש מאות קברים שכאלה. כעת מתעורר חשד שהתופעה קיימת, בצורה דומה, גם באזור הכותל המזרחי הצמוד לכותל המערבי, וכל זאת בניגוד לחוק שהגדיר את המתחם כמיועד לגן לאומי. בראיון ליומן ערוץ 7 סיפרה מיה שוקרי, ממדרשת 'אל הר המוריה', על התופעה אותה תיעדה במצלמתה.

בראשית דבריה תיארה שוקרי את המיקום המדויק של המתחם ההופך לבית קברות ערבי, בינתיים עם קברים ריקים, אך כמה שנראה כתשתית לקראת קבורה עתידית. המדובר הוא באזור המוכר בשמו גן העופל. באזור זה היו בעבר מעט קברים ערביים, אולם במרוצת התקופה האחרונה הוקמו בו קברים פיקטיביים. "יש שם סימונים שמתחתם אדמה בלבד, חלק עדיין לא מצבה. אין מבנה של קבר", אומרת שוקרי המשווה בין צילומים ישנים לצילומים מהתקופה האחרונה ורואה כיצד אדמה ריקה לחלוטין הופכת לבית עלמין של ממש.

לפני כשנה השיבה המדינה לעתירתו של אריה קינג לבג"ץ והתחייבה שלא לאפשר קבורה במקום או כל פעולה שתאפשר קבורה עתידית. כמו כן התחייבה לפעול להפיכתו של המקום לגן לאומי, כלומר ניקיון המקום, הצבת ספסלים ותאורה כמתבקש מגן לאומי, ובעיקר מתן גישה חופשית ונוחה לכלל האוכלוסייה, אולם לדברי שוקרי המצב בשטח רחוק מלהיות כזה. "עברה שנה וכלום לא בוצע. המשטרה התחייבה שתיתן כל סיוע נדרש כדי להכשיר את הגן הלאומי שבמקום, אבל מה שקורה היום זה שהמשטרה מונעת מעבר של יהודים".

כאמור, כל זאת לבד מהמשך קביעת עובדות בשטח בדמות הצבתן של מצבות או קוביות בטון כהכנה לקבורה עתידית של ערבים במתחם.

בדבריה מדגישה שוקרי גם את ערכו ההיסטורי של המקום כמקום שמעליו עבר הגשר שקישר בין בית המקדש להר הזיתים, גשר שעליו היה עובר הכהן הגדול בדרכו לשחיטת הפרה האדומה. שוקרי מוסיפה בהקשר זה וקובעת כי במציאות שכזו, בה נמנעת גישה חופשית למקום והוא מתכסה בקברים ריקים או בהכנה לקבורה עתידית, כאמור מנוגדת לחוק, לא ניתן יהיה לעולם לחשוף ולחקור את ההיסטוריה היהודית הטמונה בין אבניו של המקום.